| MadalinaMadda a întrebat:

La scoala noi am hotarat ca fiecare dintre elvii clasei noastre sa scrie o sceneta. Cea mai frumoasa o vom juca la sfarsitul anului scoalar.
Eu am scris destul de mult insa trebuie sa o fac mai mare.
Ce ziceti sa ii mai adaug?
Ziua Anei

Totul incepe intr-o zi de 20 mai in care Ana o fata in varsata de 14 ani isi sarbatorea ziua de nastere. Avea totul pregatit de o saptamana, invitatile, decoratiunile pentru casa, muzica, totul...
A(Ana): Mama, sunt atat de fericita! Astazi va fi cea mai frumoasa zi din lume!
M(mama): Ma bucur ca esti fericita!
Nici nu apuca mama sa termina ca si au venit primi invitati.
Andreea: La multi ani! Sa fi fericita si sa fim prietene pentru todeauna!
Ana: Mersii! Asa sper si eu! Mersi pentru cadou! Wow! E asa de frumoasa( in punguta de cadou era o rochita superba) Mersiiiii!
Andreea: Cu placere! ( si se strang in brate)
Mihai: La multi ani! Sa fi fericita si sa ai tot ce iti doresti!
Ana: Mersi!
Au venit multi alti preteni iar Ana a primit foarte multe cadouri...
Au inceput sa se joace adevar si provocare.
Andreea: Tu esti Ana, ce alegi? Adevar sau Provocare?
Ana: Hmmm... Provocare
Andreea: Te provoc sa ne spui cel mai mare secret al tau!
Ana: Cel mai mare secret? Cel mai mare secret al meu este ca... imi ador prietenii! As vrea sa ramanem prieteni pana la sfarsitul zilelor!
Mihai: Stiam asta! Este de ajuns! Te credem!(si se strang toti in brate)
Alexandra: Da! Te iubim Ana!
Dupa ceva timp vine mama cu tortul, era un tort imens si cand dau sa suflu in lumanari Andreea ma baga cu capu in tort! Toti incep sa rada la fel si eu chiar daca eram plina de tort pe fata.
Ana: owwww!
Andreea: Hai mai ca nu s-a intamplat nimic! E doar o gluma!
Ana la inceput o lua ca pe un moment amuzant si creazand ca prietenii sai vor rade doar cateva secunde, dar era alt fel. Ea se opri din ras, sperand ca ceilalti vor trece peste aceasta gluma si vor reveni la starea initiala, la jocul propriu-zis, dar aces lucru nu se intampla, din toate colturile se auzeau fel si fel de chicote si rasete:
Vergi:Asta a fost buna!
Adrian:Asa este, o merita de ziua ei!
Aceasta se supara cand auzi parerile celorlalti despre ce se intampla, asa ca nu mai stat mult pe ganduri, a lasat totul balta si, a urcat repede scarile, intrand in camera si inchizand usa.
Dupa ce se linistisara toti, Andreea observa ca Ana nu mai este.
Andreea : -Hey, unde e sarbatarita noastra?
Mihai: Chiar, unde este Ana?
Ana era sus in camera ei, suspinand si regreatand aceasta zi si incepu sa vorbeasca singura:
Ana: Cum au putut ei, cei mai buni prieteni sa imi faca asa ceva?(cu ochii in lacrimi) Credeam ca nu sunt ca ceilanti, credeam ca sunt altfel.
Ana nervoasa coboara scarile cu ochii rosii, suspinand.
Andreea: Ce ai patit? (imbratisand-o)
Ana: Va credeam prietenii mei adevarati, care imi veti fi aproape la bine si la greu, in momentele frumoasa si urate, iar voi ......Las-o balta, voi sunte-ti genu' de persoana care stati numai ca sa aveti parte de lucruri bune, profitati de bunatataea mea. Acum stiu cine imi este prieten si cine nu. Nu e asa Andreea?
Andreea: Da, asa este!
Ana: Si vreau ca toti sa plecati din casa mea, acum! Dar inainte de asta vreau sa va spun ceva: in viata mea intra cine vrea, sta cat poate si ramane doar cine merita!
Toti prietenii Anei plecara, mai putin Andreea.
Andreea: Imi pare rau! Sincer imi cer scuze pentru ce ti-am facut, dar a fost doar o gluma.
Ana: Doar o gluma! M-ai facut de ras la toti asa zisisi mei preteni!
Andreea: Inca o data imi cer mi de scuze!
Ana: Scuze? Iti ceri scuze? Vreau sa pleci ACUM din casa mea, nu vreau sa te mai vad niciodata!
Andreea: Dar. Ana...
Ana: Pleaca! Nu vreau sa te mai vad!
Si Andreea pleaca suparata.
Dupa doua zile de plansete si stat in casa Ana pleaca pana la magazin. La intrarea in magazin se intalneste cu. Andreea.
Andreea: Hei, Ana? Mai esti suparata pe mine?
Ana: Nu, deloc. Logic ca sunt. Crezi ca pot trece asa cu vederea?
Andreea: Off. imi pare atat de rau.
Ana: Lasa-ma! Dispari!
Anadreea: Daca tu vrei asta! Inca ceva inainte sa plec: De ce esti suparata doar pentru ata lucru?
Ana: Pa! Sa nu te mai vad!
Ana si Andreea pleaca suparate fiecare in parti diferite insa amandoua se gandeau la acelasi lucru: Cum de s-a intamplat ca ele sa fie certate?„Au fost din todeauna cele mai bune prietene si totul s-a schimbat intr-o zi...
Ana ajunge acasa acolo mama ii zice:
Mama: Buna, draga mea, te-ai intalnit cu Andreea?
Ana: Si daca as fi intalnit-o care e problema? Tot nu ne-am impacat! O urasc. ( se duce repede in camera plangand)
Mama: Ana?

Funda celui mai bun raspuns!

4 răspunsuri:
| MarvK a răspuns:

E destul de bine, problema e ca nu trebuia sa il publici pe TPU, sunt plagiatori p-aicea happy. Cred ca ar trebui sa continui cum vrei tu, ai o imaginatie foarte buna happy.
Bafta.

| MadalinaMadda explică (pentru MarvK):

Mersi! Cam asa este dar am crezut ca poate imi mai da cineva vreo idee!