| anonim_4396 a întrebat:

Buna,tpu..Ma simt asa singura..Nu mai am prieteni, m-au parasit..Nu i-as mai vrea inapoi pentru ca ei sunt numai pe interes. cand ei au o problema ma suna sa ii ascult, sa ii ajut si sa le dau sfaturi.dar cand eu am o problema imi inchid telefoanele. Sunt singura..nu are cine sa ma asculte( parintii nu pot sa ma asculte. poveste lunga. ) Nu am mai iesit afara din casa de 10 zile. Stau toata ziua si ma uit la seriale ( la the vampire diaries) si la orice scena imi vine sa plang..si incep sa am gandesc la ale mele. M-am saturat sa stau singura in casa, fara asa zisii mei prieteni "adevarati" care nu dau 2 bani pe mine.

Dati-mi un sfat, ceva..Imi vine sa plang si nu am pot abtine. Funda + Voturi

Răspuns Câştigător
| SuKi2KirAi1 a răspuns:

Depresia ta ajunge pana la mine ( chiar daca ai scris destul de succint, m-a atins la inimioara. ). Incearca sa-ti faci niste prieteni online, delimiteaza-ti interesele, si dupa ce esti sigura ce-ti place si ce nu, gandeste-te ce i-a facut pe " falsii " prieteni sa se foloseasca de tine, si incearca sa ti ascuns acel " har ", o vreme pana iti faci o noua gasca. Ai putea de exemplu sa iesi pe la mall-uri, la cinema, sa incerci sa-ti faci niste prieteni acolo, dar daca incepi sa te temi de reactiile oamenilor, atunci incearca sa gasesti un club, un loc unde sa te simti bine. De exemplu, lectii de echitatie sau de gastronomie. Sau un club decarti sau de seriale, sau ceva. Daca nu ai idei mai comune, pune anunt pe ceva site-uri ca formesi un nou club de... ( aici completezi cu una din pasiunile tale ), si scrii cateva din cerintele pentru a deveni membru. Dar sa fi clara;: de exemplu: sa fie femeie/ barbat, cu varsta cuprinsa intre x si y, care sa locuiasca in orasul z, si sa fie pasionata de Q, sau ma rog. Nu prea te-am ajutat, pentru ca eu de cand ma stiu, singura nu m-am simtit decat cu sufletul, caci in viata reala am prieteni buni si adevarati, dar am incercat. Probabil te gandesti canu te inteleg. Pai si ce? Daca nu te inteleg, nu inseamna ca nu pot incerca sa te ajut in felul meu. happy ( desi probabil ideile mele sunt cam fumate laughing ) deci, iti urez succes, bafta, noroc, si toate cele bune, si sa ma ti la curent cu evolutia starii tale. A! Era sa uit. daca se agraveaza si ti se pare ca incepe sa semene a depresie, incearca sa vizitezi un psiholog, caci acesta poate sa-ti ofere niste sfaturi mai potrivite in functie de situatie, si medicamentatie impotriva depresiei ( nu vreau sa insinuez ceva, deci te rog sa nu te superi pe mine, imi pare rau daca am zis ceva grezit... ) Te rog tine-ma la curent cu starea ta, prin mesaje private daca doresti,. Mult mult mult mult mult succes :*

| becka133 a răspuns (pentru SuKi2KirAi1):

Multumesc mult. :*

| SuKi2KirAi1 a răspuns (pentru becka133):

Eram serioasa, si cuplacere :** Daca bine imi amintesc, prietena mea cea mai buna a fost o perioada in aceeasi situatie cu tine, dar am fost colege de clasa, apoi de banca, si asa am ajuns BFF, cum s-ar zice, deci nu renunta, intotdeauna speranta moare ultima;> Si ca orice fata, stiu ca te vei descurca de minune. Daca te pot ajuta vreodata cu ceva, sunt la dispozitia ta tongue

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și plânsul este o formă de descărcare psihică, dar nu trebuie să o faci patologică.
Crede în tine!
Pa, pa.

| devilmilan a răspuns:

1. Ce varsta ai? presupun ca intre 14-18, nu? tongue 2. Incearca sa iti faci o amica de pe langa tine, vecina ceva si sa iesiti asa doar voi 2.

| cllaudDia a răspuns:

In primul rand nu poti sa ii consideri prieteni daca ei te suna numai cand au probleme si iti cer sfaturi,iar cand tu la randul tau ai probleme iti inchid telefonul in nas.Cel mai bine este sa nu le mai raspunzi nici tu la telefon si sa te indepartezi cat mai mult de ei,pentru ca la urma urmei tu nu esti Google sa te caute numai cand au probleme. Si nu te mai consuma pentru ca esti singura,intr-un fel e mai bine asa decat sa fi inconjurata de persoane false.Iar in legatura cu parintii tot ce pot sa iti spun este sa nu iti bati prea mult capu cu ei,pentru ca oricum nu vor intelege(si asta o stiu din propria experienta). Numai plange si incearca sa te calmezi pentru ca nu e totul asa negru cum pare. Incearca sa pleci la bunici,la rude,verisori sau ceva pentru a mai iesi din starea asta,si de ce nu sa cunosti persoane noi cu care o sa poti pe viitor sa iti petreci timpul.
Totusi,in recomand sa nu consideri pe nimeni prieten pentru ca oricine,oricat de apropriat ti-ar fi o sa descoperi intr-o zi ca nu e asa cum iti inchipuiai. Incearca sa cunosti cat mai multa lume,dar sa fie numai simple cunostinte sau doar amici cu care sa poti sa mergi la o plimbare,petrecere,excursie, etc, iar cand ai probleme caut ajutor in alta parte(rude, internet, psiholog).
Sper sa poti sa treci peste si sa te bucuri de viata! :*

| TaLyDa a răspuns:

Prietenii tai,, adevarati"nu te merita.Cauta o singura fata care, poate este in aceeasi situatie ca si tinesadIncearca si fa-ti o buna prietena care poate sa te ajute si pe care o poti ajuta si tu.Carenu este pe interes cu sunt ceilalti.Cred ca vei gasi.happyInteleg situatia in care te aflii, dar stai linistita, nu este sfarsitul lumii.Sunt sigura ca vei gasi pe cineva cu care te vei intelege.
P.Sbig grinaca prietenii tai nu te asculta, cand ai o problema, tu de ce i-ai asculta pe ei? Cred, din ce ai scris, ca le-ai fost o prietena foarte buna si ei nu stiu ce pierd.Alegerea ta de a nu le mai fi prietena este... buna fiindca nu te merita.Dar uite.Ai prieteni aici pe TPU care te-au ascultat si.ti-au oferit un sfathappyasa cum a fost elhappyeu iti urez bafta multahappy
NU mai fi trista.Inveseleste-te.Cauta un hobby care sa iti ocupe cea mai mare parte din zi si poate vei uita:muzica, dansul, sportul, pictura etc happy
Pa pa!
big grin

| becka133 a răspuns (pentru TaLyDa):

Mersii mult. big hug Am un hobby, fac bijuterii si bratari din ata si imi place lucrul manual si arta in general. Ma voi gandi la ce mi-ai spus.

| TaLyDa a răspuns (pentru becka133):

Sper ca te-am ajutathappy

| Chrystopher_Julyan_1998 a răspuns:

Din ce oras esti?