| denisamihaela a întrebat:

Mi s-a intamplat in ultima perioada sa acumulez mai multa grasime in zona abdominala, in schimb picioarele si mainele ramanand slabe. Am 19 ani, 171 cm si 56 kg. De ce oare grasimea s-a acumulat numai in jurul abdomenului? Si cum fac sa scap de ea? Am incarcat prin masaj si electrostimulare si degeaba. Poate ma puteti ajuta cu un sfat, repet nu vreau sa slabesc, numai zona abdomenului ma deranjeaza. Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu toate persoanele sunt la fel, de ex eu când ma îngraș îmi rămâne abdomenul plat dar grăsimea se pune doar pe coapse...
Cu anumite exerciții fizice poți slabi doar in unele zone dar nu e așa ușor. Sport și dieta, astea sunt principale.

| gratargratar a răspuns:

La 1,71 si 56 kg nu esti grasa. La inaltimea ta greutatea ideala e undeva la 61 kg.
In plus e normal ce ti se intampla. Femeile depun grasime pe coapse, fund si pantece. E modul organismului de a-ti spune ca esti pregatita pentru sarcina.

In sfarsit, ai nevoie de a face exercitii specifice zonei in care vrei sa slabesti.

| Lzehxo a răspuns:

Cel mai bine iti faci un abonament la sala si faci exercitii pentru abdomen, ti-l lcrezi frumos si te mentii. Exercitiile fizice de asemenea ajuta sanatatea.