| Mwha a întrebat:

Bună,TPU. Nişte păreri va rog, dau fundiţă. eu trec a sasea şi am făcut un opţional de fizică în lb germană in colaborare cu institutul Goethe, Germania şi mă descurcam la problemele acelea in care trebuie sa transfori s/m in min /km etc. Sau cele în care trebuia sa aflu greutatea unui corp.si la partea de germană o lăsăm pe profă mască, deoarece germana chiar îmi place şi o invat cu plăcere din clasa a treia. Menţionez ca.mi place şi engleză, limbile străine în general. La matematică ma descurc cât de cât ( am avut media 9.50) însă nu ştiu, nu e un hobby de al meu, o învăţ numai pentru că trebuie dacă e sa zicem asa. Însă anii trec şi ma gandeam oare sa ma străduiesc mai mult la info, mate şi fizică, respectiv chimie ( în viitor), sa rămân în liceu şi sa dau la mate-info bilingv engleză sau să merg la un liceu la fel de bun ( ele sunt 'duşmance ' dacă e sa zic asa, nu se ştie care e cel mai bun, parerile sunt împărţite) la filologie bilingv germana şi sa incerc sa merg la Goethe, la facultate? Ar fi interesantă şi aceasta oportunitate... şi n.as vrea sa învăţ o grămada de engleză în zadar, la fel de mult cum n.as vrea nici sa învăţ prea multă germană şi sa nu.mi fie de folos, înţelegeţi? Multumesc mult c.ari citit asta şi va rog lasăti.mi păreri. Stiu ca e devreme, dar cu cât mai devreme cu atât mai bine, presupunlaughing

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice limbă e valoroasă dacă o știi bine.
Dacă ești bun la mate, poți deveni cercetător.
Limba științei azi e engleza, oriunde în lume.