| xqBubbzBeauty a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi! Astept raspunsuri cat mai repede posibil.
Eu sunt in clasa 8-a (Acum trec).Si ma gandesc ce liceu sa urmez (Sunt din Timisoara)! Nu invat super bine, dar nici rau. undeva intre..Ma pricep foarte bine la engleza,romana,franceza, cred ca o sa mearga si cu latina acum in a 8-a, si cultura civica.acestea sunt materiile mele preferate,unde am note mari, fapt pentru care ma`m gandit la profilul Filologie. Explicati-mi si mi-e care e faza cu intensiv engleza..bilingv engleza..Si daca are rost sa merg acolo..Mentionez ca toate mediile mele la engleza sunt de 10!
Ce facultate pot urma dupa? Iar cei care sunteti la filo` cum merge? Am inteles ca e mult mai lejer decat ma mate-info..eu presupun ca as intra si acolo,dar nu le am cu matematica, fizica si chimia..Deci nu happy. Si e adevarat ca la filo`sunt doar fete? OFER fundita happy

2 răspunsuri:
| OMGZombiesEverywhere a răspuns:

Hei! Abia acum intru in clasa a 8-a, insa m-am hotarat sa merg la filologie, deoarece imi place sa scriu,sa citesc,sa comunic. La intensiv engleza sau la bilingv engleza se fac mai multe ore de engleza,in special gramatica &stuff, deci e foarte util daca in viitor planuiesti sa te muti intr-o alta tara. Eu zic ca daca ai talent la limba engleza ar trebui sa il cultivi putin, mai ales in ziua de azi, cand limbile straine sunt de viitor.
Eu am impresia ca la filologie e foarte usor daca ai talent sa comunici si sa te exprimi liber. daca nu, e o problema serioasa. Din clasa a 11-a am inteles ca nu se mai face mate, chimie, fizica si ca nici nu se da bac din mate. Poti deveni profesor, jurnalist, scriitor sau avocat. ^^

| xqBubbzBeauty explică:

Din ce sa da BAC?