| Andrei2389124 a întrebat:

Buna TPU, nu stiu cat de bine am nimerit categoria dar ma rog. Efectiv sunt disperat.Am incercat sa invat logic si sa scot ideile principale dar nu pot(istorie, limba romana), tot la invatatul mecanic ajungeam.Sunt satul sa invat o pagina in 2 ore si sa o uit dupa 10 minute.Am luat si pastile, degeaba, vreau si eu niste metode clare de invatare eficiente..as vrea sa invat si eu mai usor si mai mult.Acum cu bacul vad eu ce fac, dar la facultate am o teamă imensă.Cel mai bun raspuns primește funda!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Hope1992 a răspuns:

Eu am trecut si de facultate si tot nu simt ca stiu cum sa invat eficient.Dar as putea sa iti dau toate modalitatile pe care le-am folosit si au mers pana acum mai mult sau mai putin:
-de ceva timp urmaresc pe Youtube oameni care invat asa imi creste motivatia:
Ex cauta "study with me", au si un cadru frumos si oarecum te motiveaza:
-alta metoda e sa fac exercitii pana stiu ca le-am memorat (aici e un fel de tocit, dar crede-ma ca daca mai acorzi si putina atentie te trezesti ca o sa iti amintesti, asa am patit cand am dat bacul)
-important e sa fii 100% concentrat acolo,cu telefon stins,Facebook/Instagram oprit
-cand trebuia sa invat formule le rescriam pe o foaie si explicam fiecare termen
-daca trebuia sa invat termeni stiintifici e mai greu,dar pentru tine poti sa inventezi o poveste (ideea e sa ti se pare distractiv cumva ca daca te simti bine o sa retii)
-alta metoda e sa citesti acceasi lectie in fiecare zi,stiu ca pare plictisitor oarecum,dar cu timpul o sa vezi ca ai retinut fara sa stii si la a doua lecturare o citesti rapid (dar sa fii totusi concentrat, sa nu treaca cuvintele pe langa urechea ta)
-cat mai multe diagrame
-mai cautam informatii sau tutoriale pe Youtube si ma relaxam
-am incercat si sa mananc ceva dulce inainte de orice paragraf si cumva a functionat si asta, pentru ca imi aminteam gustul si informatia
-am mai scris si cu culori distincte
-am auzit o vorba care este adevarata "pofta vine mancand"
CEL MAI IMPORTANT ESTE SA PUI CREIONUL PE FOAIE, scheme, rescrii, iti ia mai mult timp
Spat pe viitor sa iti rescrii lectiile cand te introrci de la facultate si sa le parcurci cat de rapid poti macar data
Mult succes in viitorul tau!

1 răspuns:
| mastadont a răspuns:

Încearcă să înveți cu un prieten și să vă ascultați unul pe altul. Când explici cuiva se cimentează mult mai bine informația și o vei înțelege ne mai fiind nevoie să o înveți mecanic.