| laurentiu3403838382 a întrebat:

Salut.Am o mare problema.Incerc sa invat la istorie pentru bac dar invat extrem de greu putin si ineficient.Invat mecanic. De exemplu daca invat ceva azi maine nu mai stiu ce am invatat. Am incercat toate metodele de invatare logica: sa scriu, sa spun cu cuvintele mele...dar nu pot pentru ca nu imi ramane nimic in cap dupa ce citesc si iar ajung la toceala. Am luat si pastile de memorie dar degeaba.Va rog din suflet sa ma ajutati, este un chin sa invat la istorie si simt ca invat degeaba ca uit de pe o zi pe alta. Ce sa fac?
Cel mai bun raspuns primeste funda!

3 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Logic nu inseamna sa spui tu si sa scrii. Alea sunt metode de invatare, bune pentru unii oameni, inutile pentru altii. Cel mai simplu, cred eu, este sa inveti totul ca pe o poveste. Initial ideea de baza, apoi in fiecare zi adaugi detalii noi.
De asemenea, ceva ce te poate ajuta mai este aplicatia Anki. Dureaza destul de mult, insa ideea e ca trebuie sa completezi diverse "cartonase" (digital, desigur) initial, pe o parte scrii intrebarea si pe cealalta ai raspunsul. Aplicatia ti le da intr-o ordine initial, iar dupa fiecare intrebare trebuie sa spui daca a fost usor sa raspunzi corect, daca a fost dificil etc si in functie de asta ti le va da intr-o noua ordine. Repetand lucrurile de o tona de ori poate fie sa te ajute, fie sa ti se para inutil, asa ca tine de tine. Daca nu functioneaza deloc, poti cauta un profesor care explica bine si sa faci meditatii. (la istorie cel mai importanta e fulul in care cineva intelege / povesteste o lectie, nu cat de grea e). O alta varianta ar fi sa afli cum inveti tu cel mai bine (vizual, auditiv etc) si sa gasesti tehnici de invatare care sa te ajute.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Este destul de grav ce descrii tu, dar cred că există o soluție. Ia o foaie de hârtie și în mijloc desenează o casetă mare, în care să scrii evenimentul despre care înveți (ex: conflictul dintre Vlad Țepeș și otomani). Apoi, deasupra căsuței principale, desenează altă căsuță, mai mică, în care să treci cauzele evenimentului precizat. Apoi, mai jos de căsuța principală, fă o a treia căsuță, de mărime identică cu cea cu cauzele, în care să notezi consecințele evenimentului principal. Dacă te ajută, ia 3 creioane și colorează în fiecare căsuță cu o culoare diferită, urmând a proceda la fel cu următoarele lecții. Numai bine!

| InYourMind a răspuns:

Dacă nu poți sa le înveți logic mai bine renunti laughing