| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU pe 25, 27, 28 iunie dau bacul la Romana, Istorie, Geografie si nu am invatat nimic pana in prezent. De o saptamana imi tot spun ca de maine ma apuc sa invat dar a doua zi spun ca invat maine si toata ziua ma gandesc ca ce o sa se intample daca nu o i-au bacul, oare mai am timp si stau toata ziua in pat fara niciun chef de viata si vointa. Simularile din clasa 12 a le-am luat cu 6, 21 Romana 5, 05, Istorie 5, 30 si Geografie 8, 30 fara sa invat nimic dar nu cred ca la bac se va repeta povestea. La Romana abia fac de 5 la Istorie fac doar de 5 iar la Geografie nu ies din 6 si 7 iar media nu iese cu notele astea nu stiu cum sa ma motivez sa am vointa sa invat in clasele 9a si 10a invatam foarte bine dar am avut niste probleme am intrat in depresie si m-am imbolnavit la stomac si de 2 ani ma chinui si cu stomacul ( e o poveste lunga ) si am scazut cu totul si la scoala din aceasta cauza. Mai am timp sa invat in 11 zile? Ce trebuie sa fac sa am putina vointa?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te stresa daca nu ai chef de invatat, ca poti da BAC-ul la anul, peste 2, sau chiar 3 ani. Pana atunci, poti sta acasa si invata!

| sierra1 a răspuns:

Da mai ai timp!
"Ce trebuie sa fac sa am putina vointa?" - alternative:
1 - înveți, iei BAC-ul, studenție, distracție, laude, aprecieri, viitor luminos
2 - nu înveți, pici BAC-ul, canci studenție, distracție, laude, aprecieri, viitor incert, nervi, reprosuri

alege tu!

| CVane a răspuns:

Ok deci sunt cam in aceeasi oala cu tine(procrastinator avansat) si am si eu dubiile mele la romana(eh sub 3) dar o sa incerc sa te ajut cum pot.
La Romana axeaza-te pe primele 2 subiecte, fa cumva sa scoti un 5 din primele 2 crede-ma nu ai timp in 11 zile sa inveti toata materia pentru subiect 3 si in plus o sa fie un stres urias.Primul subiect tine de cat de bine poti sa intelegi textul, practic raspunsurile sunt in text aici e mai usor trebuie doar sa fii concentrat. Subiectul 2 tine de un text argumentativ, uite aici un model invata-l bine si ai luat si punctele la subiect 2 daca faci ca aici. http://athanor-athanor.blogspot.com/......tativ.html
Subiect 3... ei bine aici tine de noroc eu zic sa inveti o poezie Bacovia/Arghezii, comedie si un roman postbelic dar cum am zis tine de noroc si poate sa pice orice altceva, uite aici autorii canonici https://liceunet.ro/bacalaureat/romana/programa/autori-canonici

La istorie primul subiect raspunsurile le gasesti in text, citeste textul cu mare mare mare atentie si nu ai cum sa gresesti, subiectul 2 tot asa raspunsuri in text doar ca mai trebuie sa argumentezi, subiectul 3 e eseu si aici depinde de ce stii. Eu zic sa inveti asa pentru subiectul 3 dat fiind ca anul trecut a fost comunism slabe sanse sa se repete. Iar din temele astea o sa fie mai mult ca sigur.

-Statul Roman Modern
-Autonomii locale si institutii centrale in spat. romanesc
-Sec. XX intre democratie si totalitarism.
-Romania si concertul european

La istorie ai destul timp cat sa inveti pentru subiectul 3 de o nota 7.50 8.

La geografie daca ai luat 8.30 nu cred ca mai ai nevoie de sfaturi.