| anonim_4396 a întrebat:

pentru cei care se pricep la biologie de clasa a9a...dau teza luni si nu am inteles diviziunea meiotica si mitotica,
imi poate explica cineva intr-un alt mod, fara prea multe explicatii, de ex. sa inlocuiti cromozomii cu copii si celula cu o incapere sper ca intelegeti la ce ma refer :D. Mi-ar fi usor sa invat mecanic dar la teza nu ne da doar dfinitii, ne da un fel de probleme in care celula trece printr-o serie de etape (profaza, metafaza etc. ) dupa care eu trebuie sa finalizez numarul de cromozomi, of... sper sa-mi explice cineva,

am gasit si aici http://www.tpu.ro/......sc-ca-imi/
dar cum v-am spus, am nevoie de explicatii metaforice, ca o poveste :)

1 răspuns:
| tragic a răspuns:

O celula pe care o sa o notam cu 2n se imparte in alte 2 celule, ca si cum ar da nastere la copii. Sa zicem ca acele 2 celule sunt fete. Vor face si ele 2 copii fiecare. Deci prima celula va avea 4 nepoate. Acele 4 nepoate se vor divide si ele in 2 celule fiecare si asa mai departe. Din 1 se face 2. happy