| Hamsterteddy a întrebat:

Recent a inceput sa-mi fie frica fara motiv mereu cand sunt singur acasa. Mereu cand aud un zgomot banal ma panichez grav, chiar si atunci cand miauna pisica sau cand suna telefonul. Nu mi-a fost niciodata asa teama. De ce imi este asa teama si cum scap de frica asta?

Răspuns Apreciat de Editori
| Rivka a răspuns:

Este într-adevăr important și ce vârstă ai, însă, la fel de important este și dacă îți amintești să ți se fi întâmplat ceva destul de neplăcut când erai singur acasă. Pentru că ai menționat "nu mi-a fost niciodată așa teamă", deci înseamnă că ceva s-a schimbat când a început să-ți fie. Înainte să cauți rezolvări, încearcă să descoperi ce anume te face să-ti fie teamă acum. Noi nu-ți putem spune de ce îți este teamă, pentru că nu știm nimic despre tine, în schimb, tu poți să te gândești ce este diferit în viața ta de când a început această teamă.

5 răspunsuri:
| anononimul1hsj63jsn a răspuns:

Si eu am patit intr-un timp la fel ca tine sfatul meu este seara inainte sa te bagi la somn spune tetal nostru fa-ți cruce pe perna si nu te mai gandi la asta

| Dana2103 a răspuns:

Mergi la un psihiatru. El se ocupa de atacurile de panica

| Meme10Memu a răspuns:

Daca citesti in Biblie ca mai rau decat moartea vesnica nu e nimic nu te mai panichezi de orice lucru minor.

| mgtow a răspuns:

Esti mic in varsta si de aia patesti asta, psihiatru nu ajuta cu nimic ala mai mult te baga in pamant sa innebunesti cu tratamente inutile. Te faci mare si trec temerile astea in timp

| RobertaChan a răspuns:

Patesc asta foarte des si de multi ani!
E o senzatie stranie,stiu. E ca si cum te-ar urmarii cineva.
Eu m-am mai obisnuit, dar inainte aveam si cosmaruri peste cosmaruri si nu puteam efectiv sa ma trezesc.
Iti recomand sa faci ceva care sa iti distraga atentia, de exemplu sa stai pe telefon, sa te uiti la un film, dar nu unul horror, deoarece asta s-ar putea sa iti faca mai mult rau sau sa te gandesti la anumite lucruri bune pentru a nu te mai gandi la acele zgomote