| neanderthalfararusine a întrebat:

Mi-e frica de hoti. Recent mi-am dat seama ca inca din copilarie, (pe cand parintii erau nevoiti sa plece cu treaba, eu refuzam sa raman singura acasa, ajungand chiar sa plang cu scopul de a ma lua cu ei) am dezvoltat aceasta teama. Chiar si cand eram impreuna cu parintii, acasa, cu 2 caini imensi, fiecare zgomot (evident, cu o explicatie) ma terifia. Incercam sa ma calmez, dar ajungeam iar sa ma panichez. Acum, la varsta de 17 ani, cu aproape aceleasi conditii, nu reusesc sa dorm noaptea. Tin toate becurile aprinse, usa, evident, incuiata si cu telefonul cat mai aproape. Am vazut ca a mai fost pusa intrebarea si am citit sfaturile, insa as vrea ceva nou si un raspuns : Am nevoie de o consultatie? Mai am cateva astfel de frici inca de pe acea vreme si nu inteleg de ce. Oi fi sensibila, fricoasa?

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Esti, dupa parerea mea, exagerat de fricoasa. Aceasta teama de hoti pe care, de altfel, o are cam toata lumea, ar trebui sa dispara in momentul in care ai incuiat usa si ai inchis geamurile. Cred ca ar fi o idee buna sa discuti cu un psiholog.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, indicat e să mergi la psiholog pentru o consultație.

| neanderthalfararusine explică:

Comic e ca doua dintre cele doua frici au pornit dintr un cosmar si au devenit realitate, intercalate, dupa vreo 7 anilaughing