| DarkNight123 a întrebat:

Cum sa scap de depresie de cand am inceput liceul ma simt mereu singur suparat nu prea pot nici sa invat nu am chef de nimic. imi e dor de colegii. numai suport. nu stiu ce sa fac mai am prieteni ma intalnesc cu ei prin oras dar mai rar. in clasa ma inteleg foarte bine cu totii dar eu sunt mai timid de fel si mereu ma cam panichez cand vorbesc cu o fata frumoasa.

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Stai linistit tu gandeste-te ca nu esti singurul sincer si eu sunt in situatia ta happy
Dar nu ma panichez pur si simplu treci mai departe si daca e vreo zi cand nu poti sa te duci pur si simplu nu te duci....eu asa fac cand nu am chef de nimic.
Ca sa scapi de emotii e usor trebuie doar sa te integrezi putin astepta 2-3 luni si apoi ai sa vezi ca te integrezi.

| ElenaSA a răspuns:

Esti la liceu? Cauta consilierul scolar.Te poate sfatui foarte bine.Mai mult decat un mic sfat de aici.
Daca ti-e dor de colegii vechi te poti intalni cu ei; sigur nu e nicio problema.Nu ai cum sa-ti faci aici prieteni la fel de buni ca acolo din prima zi.Dar in timp poti sa-ti faci.E bine ca vorbesti cu el, ca te intelegi cu ei.Pare un pic de problema de adaptare si o oarecare nesiguranta in a vorbi cu fetele.Dar faptul ca vorbesti cu baietii inseamna ca poti socializa si daca incerci sa faci lucrul asta degajat si cu fetele totul va fi bine.Succes! Nu neglija consilierul scolar.Doar asta ii e meseria.

| Verdes_Eduard-Andrei_1990 a răspuns:

Creste-ti increderea in tine. Apucate de citit o carte de dezvoltare personala. Creaza un echilibru minte corp suflet si vezi ce nu iti place la tine si imbunatateste. As putea sa iti mai dau sfaturi daca doresti? Succes!