| Ingerfararipi333 a întrebat:

sa incep cu mica mareaa mea problema. -deci, sunt clasa a 9a. si sunt foarte stresata nu fac fata liceului. cu colegii m-am acomodat si cu unii profesori cu cei mai draguti, dar cand vine vorba de profa de mate, fizica, romana ma ia groaza. mi-e foarte frica in fiecare zi. plec la scoala cu o super frica stauu tensionata toata ziua. imi bate inima super tare, si nici nu stiu cum sa ma calmez, sunt si o fire mai rusinoasa de fel. ma supara orice nu-mi convine. ma gandesc ca toti imi sunt superiori iar eu sunt mai " fraiera ", mi-e frica cand trebuie sa ma asculte la ore, am teama aia cand ma ridica in picioare, mi-e rusine cand stiu ca vorbesc si toti ceilalti sunt fixati cu privirea pe mine, mi-e frica sa nu gresesc. Ajutor! Mi-e frica cand mai avem orele de lectura la romana si stiu ca ma pune sa citesc cate 2 pagini. mentionez ca in pauza nu sunt asa. sau in zilele cu ore mai relaxante. nu am incredere de mine deloc. imi cer scuze ca ati citit atat dar chiar am nevoie de un sfat sa stiu ce sa mai fac sa nu mai fiu atat de panicata din nimicuri..multumesc, dau funda celui mai bun raspuns!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand citesti gandeste-te ca esti singura si nu te aude nimeni. De asemenea, citeste ferm si tare, fara sa te grabesti si sa te gandesti la altceva. Exerseaza acasa.

| leapșa a răspuns:

1. Muta-te in prima banca. Pare greu de crezut, dar nu vei iesi in ochii lor atat de mult ca cei din ultima banca.
2. Invata-ti lectiile mereu si ti se va diminua stresul.
Dar anul viitor nu vei mai fi atat de stresata pentru ca-i vei sti pe toti. Multi profi isi dau aere la inceput ca sa va bage in sperieti.