| ralucamirabela a întrebat:

Sunt clasa a 11`a, profil mate-info..Acum problema mea este: la materiile la care dau bac, am cei mai tampiti profesori.stai degeaba la ore, sau nu iti explica cum trebuie.Cum au ei impresia ca noi luam bacul? Am incercat sa invat singura, sa iau exemple de pe net, sa le inteleg.nu pot.nu reusesc sa imi dau seama.si cand ma gandesc ca in a 12`a o sa fie mult mai greu.Eu de acum stiu ca nu o sa iau bacu` daca o sa se continue asa. Daca nu iau bacul, eu ce fac cu viata mea? Adica nicaieri nu te primeste doar cu liceul, abia te primeste cu facultatea.Majoritatea chestiilor acum se cumpara,cu pile, cu bani, cu tot felul` de chestii..si nu am o conditie materiala chiar foarte buna straight face. Meditatii nici nu vreau sa fac,pentru ca ma gandesc ca o sa cheltui banii degeaba, pentru ca la cata materie o sa fie, am impresia ca o sa ma chinui degeaba straight face eu ce o sa fac?

3 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Scris la matematica M1, limba si literatura romana si o materie de profil ( in speta informatica ). Oral vei da competente digitale, lingvistice ( limba romana si o limba de circulatie internationala ). Dupa care, facultativ, poti redacta si sustine un atestat pe domeniul tau.
Eu zic daca ai inceput aici la un liceu bun da si tu tot ce poti ca sa iei o nota cat mai buna. N-ai dc sa renunti mergi in continuare si mai roaga si tu colegii, parintii, profesorii / frati, surori mai mari sa te ajute unde nu intelegi.
Good luck! >big grin

| LexieღLorraine a răspuns:

Buna.Adevarul este ca asa fac multi profesori.Sunt doua motive: 1)Poate vor sa vada daca puteti invata si singuri (ceea ce e mult prea greu pentru unii) si 2) Nu-si bat capul cu predatul. Daca tot n-ai ce face altceva in privinta asta, singura solutie este sa incerci ca inveti singura, poate de la alte persoane.Sau poate ca ai vreun profesor mai bun asa care te poate ajuta.Sincer nu-mi vine altceva acum. Asta a fost doar parerea mea, nu cred ca o sa te ajute cu ceva dar totusi stii cum se spune "Gestul conteaza". Ei bine iti urez succes! happy

| LuCyAn23 a răspuns:

Salut! Daca chiar vrei sa iei cu adevarat Bacalaureatul trebuie neaparat sa faci meditatii si sa te concentrezi pe ceea ce faci de ex: daca te duci sa te meditezi la matematica sa te gandesti numai acolo nu sa te gandesti " ce o mai face prietena mea" nu stiu dau un exemplu. In al 2-lea rand nu este chiar asa mare tragedie daca nu iei Bacalaureatul asta este mai incerci sau te angajezi undeva. Trebuie sa gandesti pozitiv mereu si inca ceva cu sau faca bac daca nu ai noroc in viata nu ai nimic. Si eu tot a 11-a sunt si eu dau bacu ma Romana, Bio si Mate si la mate nu stiu mai nimic e greu si eu am o profa de mate dar nu ne explica asta e! Fi optimist si ai grija la alegerile pe care le faci!