| TinkerbellM a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si as vrea sa merg pe un profil real (stiinte ale naturii). Mentionez ca nu ma pricep foarte bine la fizica si chimie,deoarece in scoala generala nu am facut mare lucru, dar consider ca este o provocare. Imi puteti da sfaturi despre acest profil?(cei care ati ales profilul acesta). Dintre licee as opta intre Colegiul National Mihai Viteazul, Colegiul National Ion luca Caragiale sau Colegiul National Alexandru Ioan Cuza, toate din Ploiesti. Acestea sunt printre cele mai bune, dar as vrea impresii, pareri despre fiecare si un sfat care m-ar putea ajuta in alegerea potrivita. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu sunt la stiinte si mi se pare ca e cel mai bun profil.La liceu a fost ca si cum luam totul de la inceput, nu conta ca nu stapaneam unele materii. Daca ai profesori buni la materiile cele mai importante(chimie, bio, fizica) nu o sa fie greu...dar este multa materie...in clasa a 11-12 a ajungi sa ai cate 4 ore din fiecare materie din asta pe saptamana.Si la bac o sa dai mate, romana si o materie la alegere din bio, chimie si fizica.Mie nu mi se pare deloc greu, nu e nici plictisitor cum e la uman si te ajuta foarte mult pe viitor, mai ales daca vrei sa dai la medicina.

| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Nu sunt din orasul tau, dar am fost in aceeasi situatie. Stai linistita pentru ca profesorii stiu ca nu se fac materiile in toate sclile. O sa dai un test initial la materiile profilului( eu la mate-info am dat la mate, fizica, info, chimie, si istorie, religie). Notele de la testele initiale nu se trec, si o sa iti predatotul de la 0. Bafta :*