| Ariyana a întrebat:

Buna,TPU! Sunt in clasa a-8-a si marti voi da primul examen national din acest an,cel la romana, iar joi va fi cel la matematica.La romana ma descurc bine,nu sunt stresata deloc,am muncit mult si am avut norocul de a avea un talent nativ la literatura.Dar,la matematica,din pacate, nu sunt prea buna.Reusesc sa rezolv exercitiile de dificultate medie si usoara, dar la cele grele sunt paralela cu materia.Am rezolvat aproape toata culegerea de 55 de teste si la primele 30 am luat peste 9 in 97% din cazuri, dar de la testul 34 in sus am inceput sa iau in jur de 8 si as vrea la examen o nota mai buna pentru a intra in clasa in care imi doresc.Pentru cei ce ati trecut prin asta, care este nivelul de dificultate? Sunt mai usoare testele decat cele din culegere numerotate de la 40 pana la 55?

3 răspunsuri:
| Fridăm a răspuns:

Normal, de la 30-40 în sus, sunt mai grele. Primul, e cel care s-a dat anul trecut, după acela ar trebui să te iei, fiindcă va fi, probabil, unul asemănător. Mult succes!

| vicky14u a răspuns:

Fixeaza-ti foarte bine exercitiile facute in calsa, fie ele medii sau dificile, ca grad de dificultate.
Abia apoi treci mai departe...

| mylife415 a răspuns:

M-am uitat si eu prin culegere.De la 40 gradul de dificultate e ridicat.Important e sa stii toate formulele, si sa nu fii stresata.Nu cred ca se vor da subiecte exagerat de grele.
Succes!