Întrebare recomandată | Hunter_Bio_2001 a întrebat:

sunt in clasa a IX-a si pe 13 Aprilie o sa am Olimpiada la Informatica - Faza Judeteana (Gorj)
Imi puteti da niste sfaturi despre cum ar trebuie sa ma pregatesc etc.
Ce sfaturi mi-ati da?

Răspuns Câştigător
| xZeRo a răspuns:

Buna ziua! Iti recomand sa te pregatesti cat poti de bine. Duminica o lasi mai usor. In clasa a VIII-a aveam foarte multe lipsuri la matematica. Pensionarul care m-a pregatit mi-a dat doua sfaturi esentiale: sa ma apuc sa lucrez la ora in care dau examenul, ca sa se adapteze creierul pentru acea clipa a zilei, deci te comporti ca si cum ai da un examen iar la final verifici baremul.
Alt sfat pretios, pe care mi l-a dat de asemenea si bunicul din partea mamei, fost mecanic de locomotiva, este sa inveti acolo unde stii ca ai neclaritati si nu prea stapanesti.
Sa te ajute Domnul Iisus!

Răspuns Apreciat de Editori
| crud a răspuns:

Ma gandesc ca sfaturile astea ar trebui sa ti le dea prof-ul tau. Poti cauta subiectele care s-au dat in anii precedenti ca sa-ti formezi o idee si apoi iti poti face un plan de recapitulare. In niciun caz sa nu intri in panica, asta nu-ti aduce niciun folos. Uite aici: https://www.olimpiade.ro/disciplina/informatica

2 răspunsuri:
| Raixxa22 a răspuns:

Pai, in primul rand, trebuie sa incepi sa iti inveti absolut toate lectiile din caiete, carti, manuale etc. Fa exercitii! Invata si lectiile pe care nu le-ai facut! In ultima saptamana, vei avea 3 zile libere la scoala inainte de olimpiada (eu asa stiu). In cele 3 zile trebuie sa repeti, inveti sa faci exercitii! Sper ca te-am ajutat. SUCCES!