| StefaniaM a întrebat:

Sunt la liceu si as dori sa imi fac prieteni din alte clase...dar nu stiu cum. Ma gandeam sa merg la cineva ce se plimba singur prin curtea scolii si sa-l intreb daca ar vrea sa fie prieten cu mine, dar parca ar fi prea ciudat. Voi ce propuneti?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Nu poti face pe oricine prietenul tau. Nu poti sa te duci la un om care l-ai vazut pentru prima data si sa-l intrebi daca vrea sa va imprieteniti. Pentru ca sunt foarte mari sansele ca acea persoana sa fie diferit fata de tine, sa nu aveti lucruri in comun si alte chestii care va afecteaza prietenia. Deci asta nu merita... Sfatul meu ar fi sa cunosti din ce in ce mai multe persoane si dupa sa-ti alegi prietenii DAR CU MARE, MARE GRIJA! Sa nu ai incredere in toti asa. deodata. Analizeaza-i binewinking. Acuma raspuns la intrebarea...,, Cum imi fac prieteni din alte clase?". Pai.hm. in ziua de azi tupeul si datul din gura non-stop, e destul de apreciat. Poti sa intri intr-o clasa, sa-i saluti pe toti, sa-i intrebi cum ii cheama si tot felul de chestii. Dupa. poti veni mai des pe la acea clasa si incet, incet, o sa te atasezi de ei. Dupa iti alegi persoanele pe placul tau. Puteti vorbi si mai mult in afara scolii (pe afara sau pe retelele de socializare). Mult nororc big grin. Repet! AI MARE GRIJA CE PRIETENI ITI FACI SI CUM II ALEGI! Asculta o vorba de la mine : Mai bine singur decat cu prieteni falsi pe langa tine. Alege CALITATEA nu CANTITATEA. Mai bine putini si adevarati decat multi si falsi.winking (stiu din propria experienta). Daca mai vrei ajutor si sfaturi sunt disponibil sa te ajut. big grin

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E ciudat sa te duci asa. laughing EVentual te poti duce in pauza langa 2-3 persoane care stau singure pe hol si sa stai putin pe acolo si sa intri pur si simplu in discutie intreband ceva banal. Ar fi bine sa-i tintesti tot pe cei de a 9-a ca si ei cauta sa-si faca prieteni si cunostinte.

| aCek1ng a răspuns:

Pur si simplu sa gasesti subiecte comune de discutie cu ei.

| IisusChristos a răspuns:

Pai daca esti clasa a 9, ceilalti colegi ar trebui sa aiba cel putin un fost coleg in alta clasa din acelasi liceu, deci mergi odata cu el in clasa respectiva si te bagi si tu in vorba, te asigur ca functioneaza