| Akahskbw191ut2 a întrebat:

Bună! În curând o sa încep liceul și am nevoie de sfaturi. Eu stau la țară, iar pana în oraș fac 30 de minute. Nu știu dacă în prima zi sa merg cu vreun părinte sau singura și dacă as merge, ar trebui sa vina cu mine în clasa sau sa stea doar în curtea scolii, iar în clasa sa ma duc singura. Nu prea as vrea sa meargă cu mine fiindcă ei nu au masina și ar trebui sa mergem cu autobuzul și e înghesuială mare. Încă nu știu cum sa ajung la liceu, ce autobuz sa iau și la ce stație sa cobor, dar o sa merg săptămână aceasta cu părinții sa vad. Ma tem ca în prima zi ma voi rătăci ptc nu știu dacă pot retine drumul doar dacă merg o singura data. La liceu, știu ca poate e o întrebare stupida, dar ar trebui sa intru pe ușa din spate? Ma gândesc ca pe ușa din fata intra doar profesorii. În ce loc sa stau în banca? Sunt emoționată fiindcă nu îmi cunosc niciun coleg, sunt nerăbdătoare sa vad cu cine voi sta in banca și as vrea sa fac o impresie buna. Aveți cumva niște sfaturi sa-mi dati? M-am uitat puțin pe internet și am descoperit câțiva elevi din liceu care sunt in clase mai mari și am observat ca fetele sunt frumoase toate. Au un corp superb, unele am vazut ca se duc si la sala. Eu întotdeauna am fost complexata de felul în care arat și nu îmi place corpul pe care îl am fiindcă sunt plata si prea slaba. Chiar as vrea sa-mi fac prieteni, dar ma gândesc ca aspectul fizic o sa fie o problema. Mulțumesc tuturor persoanelor care îmi vor răspunde!

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca ai telefon cu internet poti cauta drumul spre liceu pe google maps.Dar eu sunt sigura ca vei retine drumul cand mergi acum cu parintii.Si nu, in prima zi de obicei elevii nu mai vin insotiti de parinti asa cum se intampla in clasele mici.Foarte putini isi mai aduc parintii.

In prima zi dimineata toata lumea intra pe terenul de sport pentru discursuri ale directorului si/sau directoarei, plus binecuvantarea preotilor.Trebuie sa scrie in ce clasa esti si la ce ora e deschiderea/ inceperea noului an pe site sau la avizier afara.Pe teren lumea se va aduna in grupuri si este marcat pe jos care si ce clasa este ( XI A, B, C, D etc in functie de profil-la liceul meu clasele de mate info aveau primele litere din alfabet).In fata fiecarui grup de elevi(clasa) sta dirigintele sau diriginta si cand ceremonia de deschidere se termina ei va vor indruma/conduce in sali. Sa stii ca si pe usa scrie ce clasa e fiecare, deci nu-ti fa griji in caz ca nu ajungi la timp.

Pe noi ne-a pus in prima zi sa ne prezentam cateva secunde si sa spunem de ce am ales profilul respectiv.Iar in alta zi profa de romana ne-a pus sa ne ridicam fiecare din banca si sa mergem la alte banci pentru a spune iar cum ne cheama si sa dam mana/noroc.Nu vei retine numele tuturor din prima, dar dupa mai multe strigari la catalog ii vei sti pe toti.

Uniforma e obligatorie la acest liceu? Daca da, atunci sa stii ca toti veti arata funny si fetele nu prea vor avea cum sa se laude cu formele lor, fiind destul de ascunse, probabil, cu sacoul. Eventual unele vor alege sa poarte fusta mereu pentru a-si expune picioarele dar cam atat.Deci nu trebuie sa iti faci nicio problema cu figura ta atletica (un cuvant mult mai frumos si util decat slaba/plata).

Gandeste-te ca in clasa a IX-a abia ai 14-15 ani, asa ca nu prea este posibil sa arati ca fetele mai mari deoarec inca te dezvolti, esti in crestere.Singura persoana cu care trebuie sa te compari esti tu.Asadar cauta ca tu de azi sa ai incredere in tine fata de tu cea de ieri.Incearca sa nu te compari cu altii deoarece nu este beneficial deloc, nici pe termen scurt nici pe termen lung.

Succes.

Răspuns utilizator avertizat