| anonim_4396 a întrebat:

Sunt pe-a 10-a, si as vrea un sfat. Anul trecut nu am iesit cu prietenii mai deloc, pentru ca aveam mult de invatat, iar ei au iesit destul de des, si au avut medii relativ mai mari decat mine. Cum pot face sa invat, si in acelasi timp sa mai si ies?

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sa iesi pentru ce? Pentru a discuta despre nimicuri? Sa iesi pentru a barfi pe colegii care nu sunt de fata? Am incercat sa ies o data cu ei, si am asistat la atata barfa ca mi-a venit rau. Mi-am tras sapca pe ochi si l-am implorat pe Sherlock Holmes sa imi astupe urechile.Prefer o ora de fizica decat una cu colegii mei,"iesind si noi ca o clasa unita ce suntem"

| kattya96 a răspuns:

Au avut medii mai mari ca tine desi ei au iesit mai mult? Asta inseamna ca tu nu te-ai straduit indeajuns. Cred ca ei au spus de multe ori ca nu invata si chestii din astea dar de fapt au tocit si ei la fel de mult ca tine atunci cand si-au facut timp special pentru asta. Nu ne intreba pe noi, nu stim ceea ce faci tu ziua. Eu cred ca normal este sa iesi sambata si vineri seara in timpul scolii, dar daca vrei mai des te-as sfatui sa iti faci un program. "Ma duc diseara si stau pana la..." "Daca m-am dus diseara si n-am invatat ma trezesc la... si invat". Este mai greu insa crede-ma asa au facut si prietenii tai. Insa poti sa bagi pe ici colo o ora de somn, chiar daca nu bagi oboseala te va ajunge si asa tot o sa te culciwinking.
SUCCES IN NOUL AN DE SCOALA!

| AdelinaC a răspuns:

Fa-ti un program.De ex poti invata la scoala in timpul pauzelor sau cand ai o ora libera si acasa sa nu mai ai nimic de facut.Sau poti invata in cursul saptamanii iar sambata si duminica sa ai liber.
Incearca sa te concentrezi pe invatat ca sa nu iti ocupe foarte mult timp si astfel vei termina temele/lectiile si vei putea sa iesi afara cu prietenii.