| alinaacuarela a întrebat:

Trec clasa a 8-a si sunt foarte speriata in legatura cu evaluarea nationala ( aseara am visat ca eram la examen + ma gandesc zilnic la examen). Desi anul trecut am avut media 9.88, tot imi este frica si in plus toata vacanta am repetat la mate ( oricum nu aveam probleme cu matematica, dar am zis sa ma pregatesc), iar la romana si engleza incep recapitularea de acum(aici am mari probleme). Cum ati trecut de aceasta etapa si cum ati invatat ca sa luati note mari la examen? Ce ar trebui sa fac sa ma linistesc sau ce ati facut voi? Daca mananc ciocolata se poate sa nu mai fiu speriata? Va rog ajutati-ma!

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Eu nu am mancat ciocolata si tot am luat 9 *la vremea mea*

Iti faci griji degeaba, evaluarea nationala este la un nivel mic-mediu de dificultate. Daca ai profesori duri atunci nu ai de ce sa-ti faci probleme.

Daca ai profesori care dau note mari usor atunci incearca sa faci extrem de multe variante si sa nu furi! Daca nu stii ceva atunci incercuieste exerictiul cu rosu si nu il ignora! Intreaba-ti profesorul daca nu stii/intelegi ceva.

De asemenea lucreaza multe subiecte 3 la matematica si romana. Acolo se pierd extrem de multe puncte *cel putin aici am pierdut eu punctele respective *

Daca inveti nu ai de ce sa-ti faci griji.
Nu esti la olimpiada, sunt subiecte pentru toata lumea.

| Nicux1 a răspuns:

Daca mananci ciocolata te ingrasihappyNu e cine stie ce examenul, adica pune intrebari pe care toata lumea ar trebui sa le stie.
Serios, nu trebuie sa te strofoci prea tare sa iei 10 la mate(dovada vie aici).Iar la romana trebuie sa citesti ca sa iti formezi vocabular.

| anadanielaaaaa181 a răspuns:

Nu trebuie să te îngrijorezi atât, fii calmă și caută să-ți organizezi ceea ce ai de învățaț. Ar fi bine să cauți culegeri de română și mate cu modele de teste pentru admitere și, eventual, programa pentru examen.