| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU!
Vi se pare greșit să vorbești cu o persoană care nu locuiește în acelaș oraș cu tine, persoană cu care s-ar putea dezvolta o relație cu timpul? Poate întrebarea mea pare cam superficială, dar am motivele mele să mă frământe acest aspect...
Vorbesc cu un băiat de ceva luni, care locuiește destul de departe de mine, cam 100 km. Știu că distanța poate pune piedici, dar când se ajung la sentimente ce se intensifică ușor ușor, consider că merită suportate unele sacrificii. Problema e tatăl meu vitreg (cu care nu am o relație foarte bună, din păcate), nu ar fi de acord să vorbesc cu un străin, nici dacă aș fi majoră (am 17 ani). Nu vă gândiți că m-am îndrăgostit sau ceva, dar pot spune că acel băiat îmi "îndulcește" zilele. Totuși, mi-e teamă și de reacția tatălui meu în cazul în care va afla, nu vreau să-mi stric și mai rău relația cu el...
Am discutat cu acest băiat de o posibilă ieșire la o cafea când îmi încep școala, dar nu știu ce să fac... Credeți-mă că aș încerca să-i explic tatălui meu, nu as vrea să mă ascund de el, dar mai rău aș pune paie pe foc. Mama știe că vorbesc cu acest băiat, nu-i ascund nimic, dar nu vreau să se certe cu tatăl meu vitreg din cauza mea.
Țin să menționez, el are 19.
Voi ce părere aveți?
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Nu are rost sa pui paie pe foc, mai ales ca nu s-a intamplat nimic, o simpla conversatie. Si dupa cum spui tu, nu e nimic serios.Cand ai o relatie serioasa si te gandesti sa-l prezinti parintilor atunci te gandesti cum sa faci. Nu te stresa acum inutil.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Distanta e o problema si nu merge treaba, el nu ar trebui sa fie asa incapatanat pentru ca nu esti copilul lui dar la 18 nu are ce sa iti faca pentru ca poti sa faci ce vrei cu viata ta. Ala de la 100 km poate vrea sa mai adauge ulei la motor apoi sa ramana dus

| Andreeush a răspuns:

Până acum nu ai greșit cu nimic însă ai grijă, nu ai de unde să știi ce se poate întâmpla.

| Sofer a răspuns:

Relatiile la distanta de obicei nu prea merg. nu cred ca iti permiti sa faci 100 km doar sa il vezi cateva ore pe zi. Nu merita pentru atata distanta.

| Donsavas a răspuns:

Asteapta pana la majorat in ceea ce priveste viata ta intimă. Cu timpul, distanta nu va mai fi o problema iar străin nu mai e atunci cand il vei cunoaște tu si ai tai.

| Plato a răspuns:

Nu, nu poate iesi nimic.

| Teodora38 a răspuns:

Poate ca acum iti indulceste zilele, dar nu poti sti ce va fi mai tarziu. Relatiile la distanta nu au niciodata un sfarsit frumos. Nu merita sa mergeti mai departe din relatia de prietenie