| rememberme24 a întrebat:

Buna,TPU! Voi cum ati reusit sa alegeti spre ce profil sa va indreptati la liceu? Pentru mine este un lucru foarte greu:nu ma pot decide intre stiinte ale naturii si filologie(da, stiu! sunt doua profiluri care nu au nicio legatura unul cu celalalt)...Adica,pana acum cinci luni,eram hotarata sa ma indrept spre filologie-engleza,franceza si romana erau materiile mele preferate,la care ma pricepeam din clasele primare-,dar acum doua luni am realizat ca la orele de romana ma plictisesc groaznic(aud in repetate randuri notiuni pe care eu le-am retinut de la prima ora si care trepatat au devenit sufocant de plictisitoare).
Sunt o persoana careia ii plac provocarile,asa ca,fiind nemultumita de plictiseala de la romana,m-am concentrat si pe matematica,biologie,chimie si fizica si am vazut ca satisfactia pe care o aveam de mult la orele de romana, o simt acum la aceste 4 materii
E un lucru ciudat:in 4 ani de scoala,cele patru materii erau doar umplutura pentru mine,si acum ma atrag mai mult decat romana(imi plac la fel de mult ca engleza si franceza).Cum nimic ce se intampla in viata nu este intamplator,am ajuns acum sa pendulez intre stiintele exacte(care acum ma atrag) si intre limbile straine (la care si eu si profesorii am observat ca am inclinatie si talent)
Ma gandesc la doua cariere:cea de medic(meserie sigura pentru viitor) si cea de expert in comunicatii(pe care profesoarele de romana, engleza si franceza mi-o recomanda)
Voi ce parere aveti? Este aceasta subita atractie pentru stiintele exacte un semn ca ar trebui sa ma indrept spre real sau ar trebui sa imi urmez vechea dragoste(limbile straine) si sa merg spre filologie? Funda celor mai bune opinii...

Răspuns Câştigător
| Cristian3 a răspuns:

Sincer,cred ca ar trebui sa alegi Stiinte ale Naturi,deoarece pe langa stiintele exacte,faci si romana, engleza, franceza! Dar este strict deciza ta, dar gandeste la un singur lucru prezentul si viitorul conteaza! Daca vrei acum un lucru, fa-l nu te gandi la trecut. Succes.