| pactcudiavolita a întrebat:

:* Vreau sa dau la medicina ( chirurgie ), stiti ceva site-uri de unde as putea incepe sa invat. sunt doar clasa a10a si vreau sa ma apuc incet. Multumesc!

2 răspunsuri:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Pt medicina nu inveti de pe site-uri.
La examen se da anatomia de clasa a XI-a + fizica / chimie in functie de facultatea la care vrei. Eu am dat examen la toate 3, in 2000. Acum s-a mai schimbat.
Ca sa stii sigur, intra pe site-ul facultatii respective.
Am mai gasit site-ul asta, pare interesant, daca vrei la Bucuresti
http://www.admiteremedicina.ro/

Cat despre chirurgie, dupa ce termini medicina generala, dai examen de rezidentiat si apoi daca veri obtine nota corespunzatoare, cei putea face rezidentiatul pe chirurgie..si apoi alt examen si tot asa.

| Mariiaamariiaa a răspuns:

Sunt facultati de medicina la care dai admitere doar din biologia de clasa a XI-a si media din liceu sau de la bac nu conteaza. Eu zic ca e cam devreme sa te pregatesti, poti incepe si din clasa a XI-a sau la inceputul clasei a XII-a. Oricum succes:* si intereseaza-te pentru ca s-ar putea sa fie la alegere: biologie sau chimie.