| Alex10Roxy a întrebat:

Vreau sa imi explicati si mie care e treaba cu functia de nutritie! Ce se intampla cu sistemele.(digestiv,respirator,circulator, excretor)funda

5 răspunsuri:
| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Sistemul digestiv este format din tubul digestiv si glandele anexe. Tubul digestiv e format din cavitatea bucala,faringe,esofag, stomac, intestin subtire, intesti gros, anus.Glandele anexe sunt formate din glande salivare, ficat, pancreas. Digestia este totalitatea transformarilor pe care le au alimentele in tubul digestiv pana se transforma in substante simple ce ajung in sange.Cavitatea bucala are 2 incisivi pe mandibula si 2 pe maxilar.Ei au crestere continua, dar se toces prin roadere(iepurele este un mamifer razator). Lipsesc caninii. Locul lor este un spatiu numit bara. Urmeaza maselele.Hrana ajunsa in cavitatea bucala este macinata si apoi inghitita. Ajunge in faringe, esofag, stomac.Aici se afla niste glande care produc suc gastric.Acesta digereaza partial hrana.Alimentele ajung apoi in intestin subtire care produce si el suc intestinal.In prima parte a intestinului subtire se deschid niste canale care vin de la ficat si de la pancreas.Ficatul produce bila.Pancreasul produce suc pancreastic.Sucul intestinal, bila si sucul pancreastic digera hrana in totalitate.
Respiratia si sistemul respirator:
Respiratia etse schimbul de gaze dintre organism si mediu.Sistemul respirator este format din caile respiratorii si plamani.Caile respiratorii sunt formate din nari, faringe, trahee, bronhii.Plamanii sunt asezati in cutia toracica, sunt orzia avand multe vase de sange.Ei sunt inveliti in pleure.Plamanulk drept are 3 lobi, iar cel stang 2 lobi.Aerul este condus prin caile respiratorii pana la trahee care se impart in doua bronhii.Bronhiile intra in plamani si se ramifica pana la bronhiole.Bronhiolele se continua cu alveole.Alveolele sunt formate din alveole pulmonare.Respiratia:inspiratie,expiratie.
Sistemul circulator si circulatia:
Sistemul circulator este format din vase de sange si inima.Sangele este format din plasma, globule albe si globule rosii.Plasma transporta substante hranitoare, nehranitoare si toxice.Globulele albe au rol in apararea organismului.Globulele rosii au rol de a transporta oxigen si dioxid de carbon.Inima se afla in cutia toracica intre cei doi plamani si e formata din 2 atri(in partea de sus) si 2 ventricule(in partea de jos). Inima impinge sangele in organism.Arterele duc sangele in corp.Venele audc sangele din corp la inima.Capilarele sunt cele mai fine vase si fac legatura dintre artere si vene.Sangele circula in corp prin 2 circuite:circulatia mare si circulatia mica.La circulatia mare sangele incarcat cu oxigen si substante hranitoare pleaca din ventriculul stang, prin artera aorta, la toate organele, unde lasa substantele nutritive si oxigenul.El se incarca cu dioxid de carbon si substante nehranitoare plecand inapoi la inima.La circulatia mica sangele cu dioxid de carbon pleaca din atriul drept prin ventriculul drept si prin artera pulmonara lasa dioxidul de carbon, se incarca cu oxigen si pleaca inapoi la plamani.
Sistemul excretor si excretia:
Este alimentarea substantelor nefolositoare din corp.Substantele nefolositoare se elimina prin intestinul gros, plamani, piele si prinurina.Sistemul excretor este format din rinichi, cai urinare.Caile urinare sunt formate din 2 uretere, vezica urinara si uretra. Aparatele digestiv, respirator, circulator si excreot contribuie la hranirea si indepartarea substantelor nefolositoare ale organismului.In acest mod se asigura functiile de nutritie care intretin viata.Prin functiile de nutritie se realizeaza schimbul permanent d esubstante si energie intre organism si mediul inconjurator, Cand acest schimb este intrerupt, intervine moartea animalului.
Sper ca te-am ajutat!
O zi buna!

| Alex10Roxy explică (pentru Anonima264):

Vreau doar etapele (sa imi ia 2-3 randuri de caietlaughing )

| Anonima264 a răspuns (pentru Alex10Roxy):

Imi cer scuze, nu prea intelegeam bine lectia ca sa iti dau etapele asa ca am copiat din caiet happy

| Alex10Roxy explică:

Vreau etapele

| PtcNymphee a răspuns:

Functiile de nutritie.: a) DIGESTIA.---> sistemul digestiv alcatuit: 1. dintr.un tub digestiv ce contine call meavitatea bucala;-faringele;-esofagul;-stomacul;-intestinul subtire;-intestinul gros.2.glande anexe ce contin:-glandele salivare;-ficatul;-pancreasul. b) RESPIRATIA.---> sistemul respirator alcatuit din 1.plamani; 2.cai respiratorii ce contin:-fosele nazale;-faringele;-laringele;-trahee;-bronhii. c) CIRCULATIA SANGELUI.---> sistemul circulator ce contine :1.inima; 2.vasele de sange alcatuite din :-artere;-vene;-capilare. d) EXCRETIA.---> sistemul excretor ce contine rinichii si caile urinare (de excretie) alcatuite din :-bazinet;-uretere;-vezica urinara;-uretra. happy. Sper ca te.am ajutat! O zi buna!