| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va cer un sfat, sa aflu parerea voastra. Deci, ieri m-am certat cu prietena mea cea mai buna. Se intimpla des, dar mereu ne impacam foarte repede, ea isi cere scuze, iar eu iert, pentru ca asa e firea mea, imi trece foarte repede supararea. Stiu, sunt si eu uneori vinovata, dar eu consider ca cel mai des ea nu are dreptate (ei bine, e doar parerea mea personala!) De obicei eu o sun. Mi se pare cam prea indiferenta, pentru ca ea ma suna foarte rar, doar atunci cind are nevoie ceva de la mine. Ieri a fost ultimul sunet. Colegele noastre ne-au propus dupa careu sa mergem la Andy's Pizza. Cu o zi inainte ea mi-a zis ca mama nu i-a permis sa se duca cu fetele, de aceea atunci cind mama mea mi-a propus sa-mi dea niste bani, eu i-am spus ca nu-mi trebuiesc, pentru ca eu si prietena mea nu vom merge. Deci, iata ca iesim noi din scoala si fetele ma intreaba daca eu merg, si desigur, eu raspund ca nu! Dupa asta, o intreaba si pe dinsa, iar ea... spune DA, DESIGUR! Eu m-am suparat (apropo, ea zice ca eu sunt suparacioasa, voi nu v-ati supara?) si am mers acasa. Eu cred ca am dreptate, pentru ca noi ambele stim foarte bine ca acele fete ne birfesc si se comporta foarte urit... Nu inteleg, de ce a procedat asa! Si nu stiu ce sa fac, pentru ca ea ca de obicei nu ma suna! Voi ce ziceti, s-o sun eu?

3 răspunsuri:
| LalLyBoOmD a răspuns:

Cam asa e si prietena mea, aceeasi problema! Nu ii pasa DELOC de mine si e super egoista si incapatanata! Si mereu indiferenta, de parca daca vorbeste cu mine sau cu un strain e acelasi lucru! Eu cred ca cel mai bine e sa nu mai fiti prietene si sa inchei odata relatia asta, sau sa-i suporti toanele ei, sau sa faci la fel ca ea, sa te comporti ca ea, sa vada cum este si sa-si dea seama ca a gresit, pentru ca daca ii spui sigur nu-si va da seama ca e proasta rau si va fi iar indiferenta! Eu nu fac nimic de ex, doar stau degeaba si astept sa se schimbe singura sau ii mai tin predici despre prietenie dar tot nu se prinde! Nu incerca ce fac eu, nu merge! Cea mai buna faza e cea cu gelozia! Asa cred, cand am avut alta bff am incercat asta si mi-a iesit, dar apoi ea s-a mutat din tara in Irlanda si nu am mai tinut legatura! Succes! Pa, pa si pupici :*! Funda?

| nuamnuvreau a răspuns:

Eu zic ca ai o problema acolo. Una e ca prietena ta sa nu fie pur si simplu sentimentala,dar sa te sune indiferent daca are nevoie sau nu de ceva, si alta e ca sa nu te sune deloc. Parerea mea e ca esti o prietena buna,dar cam lasi prea mult de la tine. Acum serios,gandeste-te: daca ea e la fel ca tine, sigur isi va cere scuze, iar daca nu vrea pur si simplu sa sune inseamna ca nu ii pasa(scuze, asta-i parerea mea). Nu cred ca iti e o prietena prea buna, dar nu o cunosc personal nici pe ea, nici pe tine, de aceea e mai bine sa ceri si sfatul unei persoane care va stie pe amandoua, dar care sa fie impartiala. Intreab-o pe mama ta, sau pe o alta amica de-a ta. Bafta!

| gabriella_2666 a răspuns:

Adevarat, aici a fost vina ei, eu cred ca ea ar trebui sa te bage pe tine in seama, si tu daca ai fi fost prietena ei cea mai buna nu ar fi facut acest lucru (aceasta este parerea mea personala). Ea cand a acceptat sa mearga la pizza, puteai sa o rogi sa se intoarca cu tine pana acasa, sa-ti iei bani si dupa aceea sa mergeti impreuna.In concluzie, eu as lasa-o sa-si dea seama de gravitatea faptelor si sunt sigura ca o sa va impacati, mult succes.