| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU:Xvreau si eu semnificatia textului sau a titlului de Lucian Blaga " melancolie"
dau funda+vot:X

1 răspuns:
| cosereanca a răspuns:

Daca vrei semnificatia titlului, te pot ajuta...Substantivul "melancolie" exprima starea redata de continutul textului poeziei in care poetul imbina armonios elemente-simbol ale tristatii. Mai mult decat atat, pentru a exprima starea dorita de poet, respectiv tristetea, versurile poeziei nu au rima, ca si cum au fost scrise intr-o rabufnire de melancolie.