| dydy_1756 a întrebat:

Trebuie ca saptamana aceasta sa dau teza la lb. romana si pentru. partea de literatura trebuie sa pregatim un text pe care sa il comentam... Ei bine, as vrea sa-mi aleg ceva mai usor cum ar fi un pastel, insa nu stiu ce sa aleg fiindca nu avem voie sa alegem o opera studiata la clasa! Va rog, imi puteti recomanda niste poezii pastel mai usoare/scurte?big grin Multumesc :*

2 răspunsuri:
| Firefly a răspuns:

Http://ro.wikisource.org/wiki/Autor:Vasile_Alecsandri#Pasteluri citeste de aici mai multe pasteluri de Alecsandri si vezi care ti se par tie cele mai usoare (E posibil ca ce mi se pare mie usor, tie sa ti se para greu)Totusi iti recomand: Mezul iernei, La gura sobei, Oaspeţii primăverii, Dimineaţa

| Sოﺁℓε a răspuns:

Hey! uite un pastel foarte frumos si nu este lung:http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/noaptea_va.php de vasile alexandri