| izabbel a întrebat:

Bunahappy. trec in clasa a 11a si as vrea sa stiu ce carti trebuie sa citesc, deoarece profesoara a uitat sa ne dea lista! funda

Răspuns Câştigător
| サクラ a răspuns:

Buna, eu acum trec a12a, anul trecut am facut:Moara cu noroc de I.Slavici,Maitreyi de M. Eliade, Patul lui Procust de C.Petrescu,nuvela Alexandru Lapusneanu, Introductie(Dacia literara), O cercetare critica asupra poeziei romane, poezii de Eminescu.Depinde si la ce profil esti, eu sunt la filologie.

| izabbel explică (pentru サクラ):

Buna, multumesc, eu tot la filologie sunthappy

4 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

1.Letopiseul ării Moldovei de Grigore Ureche- capitolele despre
ț Ț
tefan cel Mare;
Ș
2. iganiada de Ion Budai Deleanu;
Ț
3.Chiria în provinie de Vasile Alecsandri;
ț ț
4.În vreme de război de Ion Luca Caragiale; 5.Meterul Manole de Lucian Blaga;
ș
6.Alexandru Lăpuneanul de Costache Negruzzi;
ș
7.
Poezii de Mihai Eminescu: Luceafărul, Scrisoarea I, Odă(in metruantic) etc.; 8.Noaptea de decemvrie de Alexandru Macedonski; 9. Poezii de Ion Minulescu;
10.
Poezii de Octavian Goga; 11. Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război de CamilPetrescu; 12. Enigma Otiliei de George Călinescu; 13.Nuntă în cer de Mircea Eliade.

| mimiwewem a răspuns:

Moara cu noroc, În vreme de război, Enigma Otiliei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorii sint inca la scoala dimineata. Poti merge sa o intrebi.