| Nextone a întrebat:

Trec printr-o perioada mai proasta si as avea nevoie de niste sfaturi. Am terminat Facultatea de Filologie, am facut si modulul pedagogic, dar nu mi-am dat titulatura deoarece aveam planuri sa plec in alta tara.Parinitii mei au datorii si vreau sa ii ajut. Problema este ca fac scoala de soferi cu ajutorul financiar al unei matusi si nu reusesc sa iau conducerea, am picat prima data si acum instructorul m-a demoralizat enrorm, a zis ca nu ma mai prea descurc. Se poate tine cont ca am condus de doua ori in doua luni, iar acum inainte de urmatorul examen am mers sa imi reamintesc. Ma simt foarte neajutoriata si nefolositoare... simt ca nu fac nimic bine, ca stau pe loc si nu sunt in stare sa imi duc la capat planul de a-i ajuta financiar pe parintii mei plecand in strainatate, iar acolo imi cam trebuie carnet. In schimb imi doresc foarte mult sa devin profesoara, insa doar dupa ce o sa ii ajut pe ai mei, doar ca simt ca nu pot si nu imi vine sa cred ca imi sta un carnet in cale, plus ca imi e rusine de matusa mea care m-a ajutat iar eu nu sunt in stare sa il iau. Ce parere aveti? Credeti ca exagerez?

2 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Pai puteai sa alegi si tu sa faci ceva util dar ai ales sa faci facultatea de filologie si acum te simti nefolositoare exact ca si facultatea aia. are si cuvantul lol in ea.

| Dugalle a răspuns:

Da, exagerezi. Asa fac femeile, mereu exagereaza. Serios.

Nu te mai gandi la asta. Inainte sa ai traseul iar ia-ti niste ore cu instructorul. Du-te relaxata si pune-ti o muzicuta.

La traseu de ce ai picat? Nu pentru ca exagerezi si te concentrezi prea mult pe chestia cu parintii? Te intreb.

In legatura cu profesoara, nu stiu. Nu poti sa faci ceva sa iti iei titulatura si dupa sa iti ajuti parintii si cand termini sa devii profesoara?

Fa-le acum ca dupa mai tarziu cine stie ce preocupari sau ganduri o sa ai.