| Danut933 a întrebat:

Am 19 ani si am apelat la acest site in speranta ca ma puteti ajuta.Am o problema foarte mare si cine a trecut prin asta, intelege foarte bine.Din cauza problemelor diverse m-am imbolnavit de anxietate...problemele s-au diminuat dar efectul lor a ramas.De 4 ani de zile ma macina boala asta.Ba mai mult m-am interiorizat si m-am ales si cu o fobie sociala.Mi-e frica sa mai ies din casa, nu mai am deloc incredere in mine, nu mai sunt cel care eram acum 4 ani.Nimic nu imi mai aduce bucurie, ma simt ca un om care ii se apropie ceasul. Cele mai mari probleme mi le-au creat certurile din familie de-a lungul timpului.Nu imi doresc nimic mai mult decat sa ma vindec de boala asta care zi de zi nu imi da pace si sa pot sa ma bucur de viata, cu bune si cu rele.De atata timp nu mai stiu ce a aia bucurie sau veselie.O sa ziceti ca de ce nu am apelat la un psiholog dar momentan nu am o situatie financiara care sa imi permita....si oricum mi-ar fii greu sa interactionez cu un psiholog.Practic, stau doar in casa si ies doar cand e nevoie, si atunci o fac cu mare efort.Nici nu mai stiu cum e sa rad sau sa ma bucur de cel mai mic lucru frumos.Cred ca oricine ar fi fost in situatia mea, la un moment dat ar fi cedat.Mi-e foarte greu sa traiesc asa, pentru mine fiecare zi constituie un efort.Prieteni nu mai am.Nu stiu cat o sa mai rezist asa, nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma.sad

3 răspunsuri:
| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Ca sa te mai razi un pic http://dozadehas.com/
incea

| CityOfSatan a răspuns:

Imi pare sincer rau ca treci prin asta! Crede-ma ca singura persoana care te-ar putea ajuta ar fi un psiholog! Nu e o rusine, du-te cu incredere, dupa cateva sedinte vei iesi de acolo un alt om! Hai, ai deja aproape 20 de ani! E timpul sa te bucuri de viata, ai grija >big grin

| DomnishoaraPisicutza a răspuns:

Danut933, in primul rand, incearca sa te calmezi! Toate problemele pe care le ai se vor rezolva de-alungul timpului. Ai spus ca ti se apropie ceasul... GRESIT! Esti tanar, ai toata viata inainte, nu trebuie sa te gandesti la nimic. Stii cum se spune: Problemele de azi le rezolv azi, problemele de maine, le rezolv maine. Sfatul meu este sa vorbesti cu un psiholog. Acum el este cel mai potrivit sa te ajute si sa iti redea increderea in tine. Fa lucruri care obisnuiau sa-ti placa, intalneste-te cu prietenii tai ( daca sunt adevarati, nu te vor judeca ), explica-le problema parintilor tai, te vor intelege, chiar daca tu spui ca au existat certuri in familia ta, pentru tine vor face un compromis si se vor intelege. Lucrurile se vor indrepta, ai sa vezi. Trebuie doar sa gandesti optimist si sa te rogi la Dumnezeu sa fie bine ( si El este un ajutor de nadejde, vei vedea ).
Sanatate multa!