| Mirela a întrebat:

Buna tuturor :* cine ma poate ajuta cu informatii despre calatoria lui Mircea Eliade in India? va multumesc, funda:*

2 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Cauta pe net rezumatul la Maitreyi de Mircea Eliade si o sa gasesti foarte multe!
a trecut prin multe cat a fost acolo,s-a si imbolnavit, sa si indragostit, etc! daca gasesti rezumatul o sa ai ce vedeatongue

| Aliiinuuus a răspuns:

Daca este din romanul Maitreyi, adica calatoria lui Allan, acesta a fost la munca acolo, seful lui avea o fata foarte frumoasa, Maitreyi, si inca o fata mai mica(numai stiu cum o chema). Seful lui l-a invitat intr-o zi la masa, acesta s-a indragostit de fata cea mai a acestuia, si a inceput tot mai des sa il viziteze. Tatal lui Maitreyi vroia sa il infieze, nici de cum sa auda de o eventuala casatorie, deoarece ea ii era promisa altuia, si in plus de asta nu erau de aceeasi religie, Allan a incercat sa se converteasca dar nu era de acord tatal, astfel incat au inceput sa aiba unele ritualuri de imperechere(cum ar fi ca Maitreyi ii atingea coapsele, etc). Sora lui Maitreyi era indragostita de un copac, adica toate fetele cand erau tinere erau indragostite de copaci... Pana la urma a aflat tatal lui Maitreyi de relatia lor si l-a trimis pe Allan inapoi, Maitreyi fiind pedepsita si obligata sa se marite cu celalalt, Aceasta s-a daruit unui vanzator de fructe, crezand ca tatal sau o sa o alunge de acasa, dar nu s-a intamplat asta.