Întrebare recomandată | MymyMihaela a întrebat:

Buna tuturor.
Cu o aproximativ o saptamana in urma, doua din prietenele mele cele mai bune s-au despartit de iubiti. De una din ele nu am stiut, fiindca este din satul alaturat si nu am tinut legatura atunci, prin simplul fapt ca nu a vrut sa vorbesca cu mine, decat dupa ce isi revine din depresie. Cealalta mi-a ascuns faptul ca s-a taiat si ca a intrat intr-o depresie, dar m-a chemat la ea chiar a doua zi, si mi-a spus mai cu greu despre ce e vorba.
Ieri, o alta prietena s-a despartit de iubit. Mi-a trimis mesaj si mi-a spus, si tot zicea ca se omora, s-a si taiat. Eu nu stiam ce sa ii mai spun, si am vorbit cu prima fata de care spuneam ca s-a despartit de prieten, fiindca ele sunt din acelasi sat. Si ea a vorbit cu sora si mama respectivei, si ele nu stiau nimic, dar au vorbit cu ea si i-au spus ca nu e bine sa faca asta etc.
Si astazi am aflat ca toate s-au taiat pe maini. Si fata care s-a despartit ieri de iubit a vrut sa isi bage cutitul in gat.
Problema e urmatoarea: Nu stiu ce si cum sa fac, sa le aduc cu picioarele pe pamant. Sunt prinsa la mijloc si eu tot incerc sa le spun ca nu e ok sa se taie, fiindca devin dependente, dar nu ma asculta. Si astazi ele cautau lame sa se taie, fara ca macar sa asculte de mine. Si vazand toate astea am inceput sa plang, fiindca nu mai suportam. Eu am vrut de nenumarate ori sa ma sinucid, dar nu am avut pe nimeni alaturi, iar ele, au pe cineva care sa le sprijine, pe cineva care e intotdeauna acolo pentru ele si tot fac ce le taie capul. Am spus ca renunt, ca m-am saturat sa fiu prinsa la mijloc, toate, cand au o problema, vin la mine, imi asculta sfaturile, dar tot nu le iau in considerare. Vreau niste sfaturi de la voi. Ce as putea face in situatia in care ma aflu? Cum as putea sa le fac sa treaca peste?
Dau funda.

13 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Va intalniti toate si va distrati impreuna. Timpul le rezolva pe toate, faceti in asa fel incat sa nu va mai ganditi la iubiti si dupa o vreme nu va mai vine idea de a va sinucide sau de a va taia.

| Lawliet14 a răspuns:

Le-au lasat iubitii care erau atat de buni, sau cum? Sigur nu e inventata povestea ta?

| MymyMihaela explică (pentru Lawliet14):

Ce legatura are faptul ca le-au lasat iubitii sau ca erau ei buni?
Nu are logica.
De ce as inventa o asemenea poveste?
Lol. Daca aveam de gand sa inventez, nu mai veneam aici, clar nu cerand ajutor.

| Lawliet14 a răspuns (pentru MymyMihaela):

Pai are legatura! Poate-si taie venele dupa persoane care nu merita. Nu am zis ca ai inventat, te-am intrebat daca ai facut-o.

| e1xtz a răspuns:

Intrebarea zilei pe TPU.
Oricum face parte din telenovele proaste draguta d-ra, asa ca nu astepta vreun 'Oscar'.
Dar amuzanta imaginatia ta cum fetele din doua sate cauta lame sa se taie...

| BeckhamRZM a răspuns:

Ce ai putea face? Să îți vezi de viața ta. Nici tu, în adâncul tău, nu vrei să vorbești degeaba deși o faci pentru niște fete care nu merită. Lasă-le să se taie, o să ajungă vai mama lor. Nu a fost nimeni lângă tine, dar totuși, trăiești și ți-a venit mintea la cap. E de bine în cazul tău, așa o să fie și la ele. Lasă-le o perioadă și după o să-și revină. Timpul le rezolvă pe toate, indiferent de probleme/greutăți. Nu e nevoie să te zbați pentru cineva care nici măcar nu te ascultă și pentru ele mai importantă este lama, nu tu. (în cazul tău vorbim).

# Btw, lasă-le! N-o să asculte indiferent de ce le-ai spune. happy
# Te aștept cu mesaj pe privat, sunt curios unde ajung ăstea. laughing

| MymyMihaela explică:

Multumesc tuturor!
M-am gandit sa va spun si voua care este situatia in prezent.
Doua dintre fete au trecut peste, oarecum. Ideea e ca nu se mai taie, nu mai plang, nu se mai consuma degeaba si si-au dat seama ca nu se merita.
Insa, cealalta e mai "complicata" si de la o vreme se inchide in ea. Spune ca il mai iubeste, desi stie ca e greseala, chiar s-a taiat mai mult. Toate incercam sa o aducem cu picioarele pe pamant. S-a golanit de la o vreme si nu imi place caracterul ei. Chiar deloc! Ii mai ramane sa se drogheze, si le-a facut chiar pe toate. *intelegeti ideea*. Mereu spune ca nu are nevoie de nimeni, dar imi zice ca nu ii sunt alaturi indeajuns de mult. Si din nou nu stiu ce sa fac cu ea.

| MankoBreaker a răspuns:

Nu vor avea curajul să se sinucidă. poate că se taie, maxim MAXIM una dintre ele vor ajunge în spital (foarte puțin probabil).
Își vor revenii, stai calmă, așa cum ți s-a întâmplat și ție, li se întâmplă și lor.așa cum ai trecut și tu peste asta vor trece și ele.
Încearcă să te relaxezi puțin... nu mai lu-a grijile altora pe umerii tăi când nu ți-ai rezolvat tu toate problemele. În locul lor ai fi făcut la fle.

| iamme0 a răspuns:

Pai ele sunt constiente ca daca se sinucid vor ajung in ***; in plus spune-le ca se chinuie singure din cauza unor baieti handicapati, spune-le ca vor sa petreaca eternitatea chinuite "jos"; incearca sa le gasesti tu alti iubiti sau explica-le ca nu e bine, daca nici asa nu vor atunci nu mai este nimic de facut

Mult noroc, ai nevoie de el!

| AssasinaTa a răspuns:

"Drama Queen" ..asta sunt ele. fac asta pentru atentie si nimic altceva. ai folosit "cautau lame" la plural. cautau toate lame? inseamna ca le place...sunt sadice.vezi-ti de treaba ta, daca vor vedea ca nu primesc atentie vor renunta.

| maria260626 a răspuns:

Timpul o sa le rezolve pe toate o sa vezi

| Camelia162004 a răspuns:

Sa le spui ca baieti mai exista! Sunt o groaza,chiar si mai multi si mai buni decat respectivii! Daca se ucid,ce rezolv? Se intorc baietii la ele in genunchi? Daca se ucid...ce rezolva? Spune-le sa invete,iar daca sunt inteligenta,vor avea parte de o familie frumoasa! Deci,sincer,WTF cum sa te tai pe maini din cauza unui baiat,care nu stie ce inseamna sentimente! Cred ca ar trebui sa le spui ca baietii sunt niste fiinte, care sunt mai mult nesimtiti!
Cred ca ar trebuie sa le aduni pe toate la un loc, sa le pui sau sa le arati poze, videoclipuri cu voi, inainte ca baietii sa intre in viata voastra!

| Mariayza a răspuns:

Imi dau seama ca treci prin momente grele. Cauta-le un pshiholog sau pur si simplu explica-le situatia. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu iubitii acestora si sa le spui despre "intamplare". Poate ei ar putea vorbii cu ele, le-ar linistii.
Daca nu stii unde sunt ei, cauta alte persoane care sa le iubeasca si sa fie alaturi de ele in orice clipa. Funda? happy