| Vanity a întrebat:

Dupa cateva cautari pe internet am gasit un articol ( realizat de catre un psiholog ) despre increderea in sine. Stiu ca multi ducem lipsa de incredere si as vrea sa imi raspundeti sincer daca aveti / nu aveti incredere in voi si ce v-ati dorii sa faceti pentru a va consolida increderea, cum trebuie sa gandim vizavi de gandurile negative, de comparatii ( atunci cand ne comparam cu cineva pe care il/o consideram de x ori mai bun/a). Multumesc mult si sper sa imi raspundeti cat mai multi!love struck

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

N-am nevoie sa-mi consolidez increderea in mine, nu ma intrec cu nimeni, ma doare unde nu bate soarele cand sunt comparat.
N-am incredere de sine, dar nici n-as vrea, ca as putea deveni o persoana mult prea increzatoare.
Ganduri negativa? Ce ii aia? Sa-mi strabata creierul deja terci niste "poate" si niste "ce ar fi fost daca"? Gandurile negative adancesc groapa insecuritatii.Gandurile alea sunt doar niste ganduri penibile, nu te musca, n-au ce sa-ti faca, doar tu prin faptul ca te strofoci si le diseci mai ceva ca o broasca in ora de biologie, acolo ii buba.
Comparatiile sunt niste abureli "calul meu este mai mare decat calul ta".Nu sunt intr-o cursa sau intr-o dezbatere sa ma bat cu ala si sa demonstrez cuiva ca sunt mai bun.Eu sunt eu! si atat.Pot sa fie astia mai buni decat mine, numai ca eu cred in echilibru, asa ca unde ei gresesc, eu reusesc, dar sunt mult prea preocupat cu imbunatatirea mea singur, nu ca sa iau niste calitati de la altii.
Eu sunt eu, nu sunt x, nici y, mai ales z.
Vad intotdeauna o fereastra deschisa, dupa ce usa s-a inchis.Nu exista stadiu definitiv, sunt intr-o perpetua miscare si schimbare.
Vad intotdeauna paharul plin cand trebuie.
Eu sunt un ciudat si un penibil, eu n-am cum sa consilidez ceva ce n-am avut si nici n-o sa am(adica increderea).
Daca eu ma vad ok prin prisma mea, pentru ce sa ma strofoc sa fiu ca x sau ca y, nu ma leg la cap daca nu ma doare, si nu incerc sa repar ceva ce nu este stricat.
N-am nevoie de incredere, ca eu stiu cine sunt, stiu ce reprezint, n-am nevoie sa fiu altcineva sau ca altcineva, stiu ca daca-mi pun mintea reusesc.

P.S. Ti-am raspuns doar pentru ca ai o versiune hilara a avatarului meu.

6 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

În general, eșecurile și vorbele răutăcioase ale celor din jur, determină anumite persoane să-și piardă încrederea în forțele proprii. Citisem de curând, într-o carte de psihologie, că aceste complexe de inferioritate dispar odată cu reușitele în anumite domenii, și prin repetarea obsesivă a frazei : „Sunt net superioară celorlalți, știu ce vreau de la viață, voi reuși!"
Deși prin acest "motto", persoana în cauză tinde să se supraaprecieze, e mai bine decât să se subestimeze ajungând într-un final să-și piardă încrederea în sine.
O seară plăcută!

| Andarock a răspuns:

---> Este atat de adevarat! Si eu zic acelasi lucru + ca asa patesc si eu! happy

---> Eu am incredere in mine, dar uneori... parca m`am saturat de MINE! laughing

---> Numai bine! puppy dog eyes

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Increderea in sine poate fi usor zdruncinata la cea mai mica decizie gresita pe care o iei. Atunci cand gresim, evident din vina noastra, ne pierdem increderea in noi. Gresesti totodata datorita gandurilor negative, ce de regula te " arunca " in pesimism! Trebuie sa te cunosti foarte bine, sa stii care sunt limitele tale, de ce anume esti capabil, ce poti face si ce anume te depaseste ...si in functie de rezultate sa actionezi doar si exclusiv acolo unde te pricepi, unde esti " bun"!
Pe de alta parte, a te compara cu altcineva este absurd si inutil! Fiecare e bun la ceva...gaseste-ti laturile tale bune, pozitive! Nu purta ura si ranchiura pe altul care poate e mai bun la ceva decat tine...ai si tu partile tale frumoase. Gresesc?
Mai pe scurt, concentreaza-te pe autocunoastere, respect de sine, autoevaluare...si nu iti impune nimic cu forta. Incearca sa fii prieten cu tine happy

| Nastia a răspuns:

Si eu am pus ieri o intrebare despre ce ar trebui sa citesc ca sa imi imbunatatesc increderea in sine dar am primit niste raspunsuri de tot c*****l.sa ies afara cu prietenii.pai daca nu prea am cu ce ma ajuta raspunsu lor? nu am incredere in mine,transpir toata cand prezint proiectul la scoala, tremur in situatii noi si ma fastacesc, nu stiu ce sa mai fac.Frica ma paralizeaza pur si simplu. Daca se uita cineva pe strada la mine imi vine sa ma ascund, ma gandesc ca ma vede cu 1000 de defecte.sunt oripilata de contactul cu persoane noi.o sa citesc cartile date de gazeta sporturilor:psihologia practica, sper sa ma schimb.in rest, daca afli ceva interesant, anunta-ma si pe mine printr-un mesaj.lasa-mi id-ul tau, daca vrei sa vorbim, despre timiditatea noastra.

| Change a răspuns:

Eu intotdeauna am dus lipsa de incredere in propria-mi persoana.De fiecare data cand un om se uita la mine pe strada ma gandesc cu groaza la ceea ce ar putea crede despre mine.Acelasi lucru se intampla cand imi spun parerea chiar daca stiu ca am dreptate si am chiar si argumente acea neincredere in fortele proprii apare si intotdeauna ma gandesc la ceea ce e mai rau cand o persoana se uita critic la mine iar fata lui nu tradeaza nimic(in mintea mea parerea acelei persoane despre mine este cea mai rea cu putinta).
Am decis ca trebuie sa ma schimb, trebuie sa renunt la timiditate si sa nu imi mai pese ce crede lumea despre mine ci ceea ce cred eu.

| szergiu a răspuns:

Acel psiholog se numeste Pera novacovici.happy. Cauta-l pe facebook. vei afla mai multe.