| Anonimus11111 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un laptop (primul meu laptop) si vreau sa stiu niste lucruri. Pentru ca am doar 2200 lei disponibili vreau sa-mi cumpar un laptop pe care il voi folosi mai mult pe jocuri ( cand zic jocuri nu ma refer la cele mai noi jocuri aparute pe piata, cand spun jocuri ma refer la aceste tipuri de jocuri: gta san andreas, gta 4, nfs mw, nfs the run, mt etc). Intrebarea mea este: pot folosi pentru jocurile astea sau jocuri mai noi un laptop cu un procesor Intel i3 2,3 Ghz, patru MB RAM placa video amd random dedicata? Daca nu ce imi recomanati? Eu am avut pana acum un calculator cu un procesor Intel celeron 1.6 Ghz si RAM de un MB, foarte prost, insa rulam jocuri pe el de genu; gta san andreas, nfs mw, nfs unserground, gta patru etc. Cei drept nu mergea sa dau jocurile la o rezolutie foarte buna, dar macar ma puteam juca. La un laptop ma gandesc ca este alta treaba cu un asemenea procesor. Astept sugestile si recomandarile voastre si daca vreti imi puteti da si modelul laptopului daca aveti vreo recomandare. Multumesc.

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

La jocuri nu conteaza asa mult procesorul dar ramii si placa video sunt vitale.4 GB de rami iti ajung dar iti trebuie o placa video cu cel putin 1 MB de memorie. Procesorul Intel Core I3 este bun mai ales daca este din a treia generatie Ivy Bridge (ultima) - 3rd Generation Intel® Core™ i3 Ivy Bridge.
Iti recomand asta:
http://www.onemag.ro/......inux-black
Bafta!

| ICEbalI a răspuns:

Cati rami si ce placa video au acel laptop pe care vrei sa-l achizitionezi(nu ai precizat)?

| royeti a răspuns:

Uite aici poti sa faci cateva comparatii de performanta la pretul pe care il vrei tu: http://profitshare.emag.ro/....../click.php