| Anonim_3022 a întrebat:

Va rog sa imi spuneti care sunt tigarile cu cel mai mic continut de nicotina?

Si cat persista nicotina in sange?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Georgelxxel a răspuns:

Cel mai scazut procent de nicotina il au tigarile One, alea subtiri rau de tot. După două ore, nivelul nicotinei în sange scade, dar este momentul în care se instalează simptomele de sevraj. După şase ore, ritmul cardiac şi tensiunea arterială încep să scadă, pentru a se normaliza însă după cateva săptămani. După 12 ore, monoxidul de carbon se elimină complet din organism, funcţia pulmonară se îmbunătăţeşte şi se diminuează dificultăţile de respiraţie. După 2 zile se restabileşte acuitatea mirosului şi a gustului. După 2-12 săptămani se îmbunătăţeşte circulaţia la toate nivelurile, astfel că rezistenţa la efort creşte. După 9-10 luni, performanţa pulmonară creşte cu pană la 10 la sută, tusea şi alte probleme respiratorii se reduc, după 5 ani riscul de atac de cord scade la jumătate faţă de cel al unui fumător, dar rămane încă peste cel al nefumătorului, iar după 10 ani acest suprarisc dispare, iar riscul de cancer pulmonar devine de două ori mai mic decat al unui fumător.