Întrebare recomandată | Ioana_Denisa_1984 a întrebat:

Cat de nocive sunt țigările electronice fara nicotina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| T2LS a răspuns:

Trebuie să ții cont că fumând dintr-o țigară electronică nu va scădea dependența de țigări. Este de menționat faptul că, țigările electronice fără nicotină nu afectează organismul la fel de mult ca și cele cu nicotina, de asemenea foarte nocivă. Dar chiar și așa, în timp plămânii tăi, în mare parte, vor avea de suferit mai ales dar nu numai din cauza fumului excesiv, care de asemenea conține substanțe novice. Cel mai sănătos sau bun mod este să te lași de țigări. Nu merită să îți strici sănătatea pe banii tăi. Pe deasupra, s-ar putea să te trezești cu țigara electronică în buzunar că-ți pușcă, sau că ia foc din senin (asta pentru că cele mai multe dintre ele sunt făcute prost).

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 01Joulie01 a răspuns:

Nu nicotina e nociva ci aburul respectiv + substantele din solutiile alea

| T2LS a răspuns (pentru 01Joulie01):

De fapt, nicotina conține peste 50 de substanțne componente provocatoare de cancer și nu numai. Fumul nu este nici pe departe o amenințare așa mare.

| 01Joulie01 a răspuns (pentru T2LS):

Da si atunci cum se face ca o persoana ce a stat 20 de ani in fumul sobei (soba afara/inauntru) are plamanii mai varza decat un fumator ce a fumat tot 20 de ani?
Aparitia cancerului vine de la prea multe grasimi in organism (ce le bagam prin o gramada de chestii) si prea putin oxigen. Organismul nostru este in proportie de 80% alcalin (plamanul e un organ alcalin- adica nu produce si nu supravietuieste cu aciditate... cum e stomacul). Poti face cancer si fara sa fii fumator stai chill laughing, o viata cu o tona de grasimi si foarte putina activitate fizica iti poate aduce cancer asigurat. Cancerul e lipsa oxigenului in sange, (ca niste bureti prin care trebuie sa treaca oxigenul, aia se infunda cu grasimi) si apoi incepe usor usor sa moara si ce e dupa acei bureti fiindca nu mai ajunge oxigenul si asa apare un tesut super super mic mort, in timp fara oxigen organismul nu poate da afara acel tesut si nu se poate regenera si poc, te trezesti cu cancer (ma rog sunt mai multe etape prin care trece organismul pana ajunge la cancer dar aia e cauza principala). Si ORICE tip de fum, lipsa de oxigen sau aer curat duce la lipsirea organimului de oxigen.
Intr-adevar m-am exprimat gresit ca nu nicotina e nociva, e nociva si ea dar voiam sa spun ca nu e mai nociva decat substantele din acele sticlute. Ti se va usca gatul, exista posibilitatea sa faci complicatii nedorite din cauza aburului inhalat (aer umed) pe o perioada mai lunga.

| T2LS a răspuns (pentru 01Joulie01):

Cancerul cunoscut sub denumirea științifică de tumoare malignă sau neoplasm malign, este un grup de boli ce implică dezvoltare a celulelor anormală cu potențial de a invada sau a se răspândi în alte părți ale corpului. - nu are nicio legătură cu oxigenul, sau oxigenul nu are legătură cu apariția lui.

"Da si atunci cum se face ca o persoana ce a stat 20 de ani in fumul sobei (soba afara/inauntru) are plamanii mai varza decat un fumator ce a fumat tot 20 de ani?" - ți-ai răspuns singur. Știi măcar cum e să respiri acel "aer" dintr-o sobă? Te întreb doar.

"Aparitia cancerului vine de la prea multe grasimi in organism (ce le bagam prin o gramada de chestii) si prea putin oxigen." - mi se pare mie sau tu ai cercetat personal de poți afirma mai bine decât oamenii de știință? Sau, mă rog, cei care au cercetat personal (nu doar cei de la știință). Au fost, sunt și vor fi cazuri de oameni obezi care trăiesc mai mult decât un om normal care nu mânâncă zilnic tot felul de prostii. Cancerul nu este o alba-neagra și nu apare peste noapte. Grăsimea, da, poate fi un factor cancerigen, dar nici decum lipsa oxigenului sau DOAR grăsimea, cum ai menționat.

| T2LS a răspuns (pentru T2LS):

A, și am uitat să menționez că fumatul este cauza a circa 22% din decesele cauzate de cancer. Alte 10% se datorează obezității, unei diete necorespunzătoare, lipsei de activitate fizică și consumului de alcool. Printre alți factori se numără anumite infecții, expunere la radiații ionizante și poluanților de mediu. În țările în curs de dezvoltare aproape 20% din cancere sunt cauzate de infecții ca hepatita B, hepatita C și papilomavirusului uman. Acești factori acționează, cel puțin parțial, prin modificarea genelor unei celule. În mod obișnuit, multe asemenea modificări genetice sunt necesare până la dezvoltarea sau apariția cancerului. Aproximativ 5–10% din cancere se datorează defectelor genetice moștenite ereditar, de la părinți. Cancerul poate fi detectat prin anumite semne și simptome sau prin teste de depistare a cancerului. Apoi, în mod obișnuit, se fac alte analize și investigații prin imagistică medicală și se confirmă prin biopsie.

| 01Joulie01 a răspuns (pentru T2LS):

Da, am studiat amanuntit si chimic ce se intampla in organismul nostru. Etapele ce le spun eu sunt etapele inaintea aparitiei acelei tumori. Foarte multe boli inclusiv cancerul se dezvolta din lipsa de oxigen din sange, fiecare celula poarta oxigen cu ea si are datoria sa o transporte in organism (fiindca tot organismul are nevoie de oxigen, toate tesuturile). Si sunt 2 metode (de fapt 3 ca si pielea respira in felul ei dar pielea nu duce oxigen in sange) prin care introducem oxigen in sange 1. sistemul respirator si 2. apa. Aerul la oras e poluat si daca nu faci nici miscare... apoi apa nu mai are PH-ul de care organismul are nevoie (ph5). Mai exact celulele de oxigen din apa care o bem sunt stranse ghem in formatii de 16 in loc sa fie de 8 iar organismul e ca un program mecanic, el are un timp anume si constant in care rupe acele celule si in loc sa ia cate o celula de oxigen ia 3 iar apoi nu are loc sa treaca prin tesuturi (infundate de grasimi, care arata ca niste bureti ma repet) si in timp anumite parti neoxigenate fac diverse malformatii care ghici ce? Bum tumoare ^_^ Fratele meu a fumat 40 de ani, acum are 52 si are cancer (si se lupta cu cancerul acum in prezent). Tatal meu a avut obezitate la organe (avea 94kg dar in exterior nu se vedea si mereu am zis ca are oasele grele), cardiac, pancreatita acuta si infectie la pancreas (tata 71 de ani)... regim echilibrat + apa alcalina in loc de apa normala si apa acida o lingura dimineata. Tata e sanatos tun dupa 2 ani, doctorii nu-i mai dadeau nici 3 luni in urma cu 2 ani.
https://www.youtube.com/watch?v=CxY0w5EX-as (ce face apa alcalina, ph5-7)
https://www.youtube.com/watch?v=uhVGt3I-eCM (ce bem noi/voi)
Acum pune toate punctele cap la cap si imagineaza-ti ca pe langa faptul ca avem aerul varza, putina activitate fizica si mancare grasa mai bagam si fumat.

| DollElsdark a răspuns:

Are aburi nu e asa periculos si eu am incercat