| Camelia_8424 a întrebat:

Buna!
Va rog spuneti-mi cum se joaca "Popa Prostu' "!
Fundita pentru cea mai logica explicatie

Răspuns Câştigător
| F. a răspuns:

Se fac atatea perechi cat numarul de jucatori plus o popa care este popa prostul. [ nu se joaca cu toate cartile]
Fiecare persoana primeste cate 4 carti, una singura 5 carti, aceea care incepe jocul. Pui o carte care crezi ca nu iti va trebui jos spre urmatorul.si fiecare face acelasi lucru la randul tau si tu primesti carte, dar nu ai voie sa iei cartea de jos pana nu dai alta mai departe.
Tot asa pana unul din jucatori reuseste sa faca pereche atunci toti arunca cartile si cel care a aruncat ultimul cartile a pierdut jocul, iar cel care a ramas cu popa in mana este popa prostulhee hee

2 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Popa prostul: se iau x perechi de carti, unde x = numarul de jucatori. Se adauga inca o carte, care e popa prostu. Apoi se impart toate cartile la jucatori, ultima carte ramane jos. Fiecare jucator da jos o carte, apoi o ia pe cea care era jos inainte. Scopul e sa faci o pereche, adica sa ai toate 4 cartile. Cand ai pereche pui cartile jos, ceilalti jucatori trebuie sa faca acelasi lucru, ultimul care o face primeste pedeapsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se scoate un joker(cel alb-negru), apoi se amescteca cartile, se impart toate, si fiecare face perechi de doua carti, cu cele din mana, si cele care raman se trag, adica trageti unu de la altu, si incepe sa traga cel cu cele mai putine carti... pierde cel care ramane cu jokaruwinkinghappy