| anonim_4396 a întrebat:

Bună,vorbesc cu un băiat de imediat 2 luni,nu suntem într-o relație doar vorbim,doar că eu credeam ca se va plictisi de mine și ca își va bate joc,însă el a prins sentimente pentru mine și mereu îmi spune chiar îmi dă telefonul dacă vreau să mă uit, a scos toate fetele pe care le urmărea el pe aplicații,mereu îmi scrie cum se trezește,vrea să ieșim,îmi spune că îl fac fericit,doar că mi-e frică să nu îi rănesc sentimentele,sincer și eu m-am atașat de el și îmi place de el,mereu când merg undeva mă întreabă cu cine sunt,unde sunt îmi spune să am grijă și să îi scriu când ajung acasă,doar că mi-e frică să fiu cu el,mi-e frică când o să afle ai mei sau persoanele din jur,nu știu ce să fac, este clar că ține mult la mine, sfaturi dacă mi-ați da ar fi de ajutor

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu prea inteleg de ce ti-e frica.De latura lui mult prea grijulie care poate deveni crazy sau de parintii care nu te lasa sa ai relatii la aceasta varsta, plus de parerea altora despre voi? Daca tu nu simti nimic pentru el ar fi bine sa nu mai tineti legatura, fiindca in cazul in care ii dai sperante desarte, el crezand in mod eronat ca ii intorci sentimenele, vei ajunge sa il ranesti si mai mult.

Sa stii ca nu e frumos sa iesi cu nimeni din mila, iar daca iti este rusine sa fii vazuta cu el, e clar ca nu simti mare lucru si cel mai ok ar fi doar sa ramaneti amici, poate nici atat, in functie de cum decurge despartirea.

| Hyperion7 a răspuns:

Mie îmi cam suna a red flag
Obsesie+gelozie manifestata într-un mod mai lite(am dedus asta "mă întreabă cu cine sunt, unde sunt îmi spune să am grijă și să îi scriu când ajung acasă")
Și gândește-te că dacă gelozia se duce într-o altă latură, e grav.
Părerea mea e că mai bine pleci până nu te prinde in plasa lui.

| StoicAnalysis a răspuns:

Asta nu e iubire. Sa renunti la viata ta pentru a fi cu cineva, deja e obsesie. Fugi cat te tine pamantul. E red flag.