| RosePisi a întrebat:

Buna,vreau niste texte, de prietenie,sau ceva. Cele mai frumoase, Fundita

3 răspunsuri:
| ReadAllAboutMe a răspuns:

Prietenia este cel mai de pret bun al omului. Fara prietenie nu e dragoste, fara dragoste nu e prietenie.
Cata vreme avem amintiri, trecutul continua sa existe. Cata vreme avem speranta, viitorul ne asteapta. Cata vreme tu existi, merita sa traiesc prezentul.
O furtuna imi aminteste de cat de frumoasa e vara, fotografiile imi amintesc cat de frumos este sa cresti, prietenii ca tine imi amintesc cat de frumoasa este viata!
Trei ingeri au grija de tine: iubirea, fericirea si norocul. Dar daca vei avea vreodata nevoie si de un al patrulea, aminteste-ti de mine... prietenia!
Toti se emotioneaza la suferinta unui prieten, dar numai un suflet cu adevarat bun, ca al tau, se poate bucura de succesele unui prieten. Iti multumesc ca-mi esti alaturi!
ti voi fi mereu alaturi, indiferent daca te bucuri sau plangi, pentru ca tu esti prietena mea cea mai buna! La cat mai multe momente frumoase impreuna!
Daca mi-ar spune ca exista un prieten mai bun pe lumea asta, nu i-as crede. Vreau sa stii ca apreciez foarte mult prietenia ta si sper sa pot sa fiu un prieten macar la fel de bun cum esti tu!
Tu esti cea care ma poate asculta, alaturi de tine imi pot invinge temerea... tu m-ai incurajat sa trec peste infrangeri si sa ajung spre victorii. Esti o adevarata prietena!
Prietenia se sfarseste cand tu nu mai imparti, asa ca imparte cu cine crezi ca iti este prieten. Sa iubesti fara conditii, sa vorbesti fara intentii, sa daruiesti fara motive, sa tii la cineva fara explicatii, e inima adevaratei prietene.
Sa ne dorim aceleasi lucruri si sa nu ne dorim aceleasi lucruri - aceasta este prietenie adevarata!

Nimic nu-ti poate schimba mai mult parerea despre un prieten ca succesul. Al tau sau al lui. (Nothing changes your opinion of a friend so surely as success: yours or his.)
Prietenii vin si pleaca, dar pe cei adevarati ii pastrezi toata viata.
Drumul spre casa unui prieten nu este niciodata prea lung. Ca si calea spre inima sa. (The road to a friend’s house is never long.)
Un prieten adevarat crede in tine atunci cand tu ai renuntat sa mai speri. (A friend is one who believes in you when you have ceased to believe in yourself.)
Fereste-te de explicatii. Dusmanii oricum nu te vor crede, iar prietenii nu au nevoie de explicatii. (Never explain–your friends do not need it and your enemies will not believe you anyway.)
Never forget the people who made you who you are.
She’s my best friend. Break her heart and I’ll break your face!
Cel mai bun accesoriu pentru o fata: prietenii ei. (The best accessory a girl can have: her best friends.)
Laughing until your stomach hurts is what friends are for.
E mult mai usor sa transformi prietenia in dragoste decat dragostea in prietenie. (It’s much easier to turn friendship into love, than love into friendship.)
You know you’ve got the greatest friends when the only time they make you cry is when you’re laughing too hard.
Friends are forever. Boys are whatever.
Good friends don’t let you do stupid things… alone.
A true friend is like a good bra: supportive, hard to find and close to your heart.
A best friend is like a 4-leaf clover, hard to find, lucky to have.
Friendship is like China bowl: once broken, can be mended but crack is still there.
A friend is one who knows you and loves you just the same.
A friend is one who knows us, but loves us anyway.
Nu-mi spune cum sa-mi aleg pretenii. Ma pricep la asta. Ca dovada, te-am ales pe tine.
Un prieten vede tristetea din ochii tai, in timp ce ceilalti se lasa pacaliti de zambetul tau.
Cel mai bun motiv sa mergi la scoala: prietenii.
Pt mai multe aici:
http://www.intelepciune.ro/maxime_citate_celebre_despre_prietenie.html

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Cel neprihănit arată prietenului său calea cea bună, dar calea celor răi îi duce în rătăcire.
Proverbe 12:26

Nu te împrieteni cu omul mânios şi nu te însoţi cu omul iute la mânie,
ca nu cumva să te deprinzi cu cărările lui şi să-ţi ajungă o cursă pentru suflet.
Proverbe 22:24-25
cum poate sta împreună lumina cu întunericul?
2 Corinteni 6:14

Iubiţi-vă unii pe alţii cu o dragoste frăţească. În cinste, fiecare să dea întâietate altuia.
Romani 12:10

Ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel.
Luca 6:31