| natallia27 a întrebat:

Buna! Vreau sa aflu un verdict despre chestia asta pentru ca nu sunt asa de priceputa in domeniul asta.Am o prietenie de aproape 4 ani cu fata asta.Ne intelegem super bine,vine acasa la mine, ne uitam la filme si chestii de genul. Avem 17 ani amandoua, totusi ea este cu cateva luni mai mare.Ea vine in fiecare pauza sa ma imbratiseze de o mie de ori in acele 10 minute ca si cum i ar lipsi ceva.Stiu ca, nu se intelege prea bine cu parintii ei.In genul,pe mama ei nu o intereseaza deloc de ea,se cearta si tipa cand are chef,iar tatal ei nu se implica mai deloc, desi traiesc toti in aceeasi casa.Totusi,doar pe mine ma imbratiseaza din toti prietenii ei si ce mai e.Totusi si eu am aceeasi problema.In loc sa imi imbratisez parintii,imi imbratisez unii profesori,verișoara mea si atat. Uneori as vrea sa am intentia asta si cu parintii,dar pe ei nu ii intereseaza decat cearta si atat, uneori imi tin strans persoanele in brate deoarece mi e dor de sentimentul de afectiune.

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, nu este o problema ca faci asta.
Cauți afecțiunea care ți a lipsit și mediul în care ai trăit a fost destul de toxic( din cauza acestor cauze sunt atât de multe persoane care rămân cu traume), se pot rezolva bineînțeles prin mersul la un pshiholog.
Este ok sa cauți afecțiunea care ți a lipsit în alta parte.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este un gest copilaresc.
Cand vei mai creste iti vei da seama ca nu-i normal sa imbratisezi profesorii si strainii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E clar ca parintii nu ti au oferit suficienta afectiune... si o cauti pe la altii. Cam asta ar fi verdictul

| dullcat a răspuns:

Este perfect normal sa cautam afectiunea in alta parte daca nu ne este oferita acasa, de catre proprii parinti. In plus, imbratisarile fac foarte bine, stimuleaza sistemul imunitar, scade nivelul de stres si provoaca senzatia de confort, chiar fericire.

| VoidEternal a răspuns:

Oamenii reactioneaza diferit in imprejurari diferite. Nu e nimic anormal.

Daca simti nevoie sa ii imbratisezi pe ai tai, fa-o. Fiecare se exterioreaza in felul lui. Ca idee, sa stii ca e mai comod sa ignori pe cineva decat sa te certi cu acea persoana, deci faptul ca se cearta pe diferite teme cu tine, arata tocmai faptul ca tin la tine, ca vor sa fii un om mai bun si ca le pasa.

| AdioTPU a răspuns:

Probabil că ea la fel și tu vă simțiți mai atașate de prieteni și profesori dat fiind că nu vă înțelegeți cu familia sau nu sunteți apropiate de părinți.

| Fonk a răspuns:

Imbratiseaza familia, profesori si restul din exterior nu dau doi bani pentru ca nu sunt sange cu tine