| mada00madalyna a întrebat:

vreau sa cer sfatul ...am nevoie urgent de pareri.Sa incep cu inceputul.Am terminat clasa a 6-a deci cu alte cuvinte sunt in clasa a 7-a. Duminica urmeaza sa merg la,, Liga Scriitorilor Romani" unde am fost invitata si urmeaza sa recit o poezie. Avand in vedere ca am varsta de 12 ani si memorez repede va rog sa imi spuneti o poezie potrivita.Sa nu fie nici prea lunga, sa nu plictisesc scriitori, sa aiba maxim 9-10 strofe. Eu m-am gandit la poezii scrise de M. Eminescu dar nu prea am idee ce sa invat.Deci ce poezi frumoase stiti? Dar sa fie si cu rima.Multumesc!

3 răspunsuri:
| lollyd a răspuns:

De M. Eminescu voiam sa-ti spun inainte ca sa vad ca ai scris asta happy uite eu am recitat anul asta poezia Mai am un singur dor Are cam 3 strofe e putin grea dar o inveti tu...sau lacul bine exista foarte multe poezii de ale lui Eminescovici laughing dar astea dupa mine ar merge sau cateva versuri din Scrisoarea a treia desi e cam usoara.te descurci u

| Adriana_5358 a răspuns:

Adio de M Eminescu e minunata Adio

De-acum nu te-oi mai vedea,
Rămâi, rămâi, cu bine!
Mă voi feri în calea mea
De tine.

De astăzi dar tu fă ce vrei,
De astăzi nu-mi mai pasă
Că cea mai dulce-ntre femei
Mă lasă.

Căci nu mai am de obicei
Ca-n zilele acele,
Să mă îmbăt şi de scântei
Din stele,

Când degerând atâtea dăţi,
Eu mă uitam prin ramuri
Şi aşteptam să te arăţi
La geamuri.

O, cât eram de fericit
Să mergem împreună,
Sub acel farmec liniştit
De lună!

Şi când în taină mă rugam
Ca noaptea-n loc să steie,
În veci alături să te am,
Femeie!

Din a lor treacăt să apuc
Acele dulci cuvinte,
De care azi abia mi-aduc
Aminte.

Căci astăzi dacă mai ascult
Nimicurile-aceste,
Îmi pare-o veche, de demult
Poveste.

Şi dacă luna bate-n lunci
Şi tremură pe lacuri,
Totuşi îmi pare că de-atunci
Sunt veacuri.

Cu ochii serei cei dentâi
Eu n-o voi mai privi-o...
De-aceea-n urma mea rămâi -
Adio!

| AproapeDeInimaTa a răspuns:

Pai reciti o poezie de Gheanta Constantin si toata lumea e fericita...winking