| Aleeee95 a întrebat:

Vreau să îmi iau aparat foto profesional, nikon. Daţi-mi ideei cum să fac rost de banii, sau să strâng?batting eyelashes Fundă prt cele mai bune ideei.

Răspuns Câştigător
| goldheart a răspuns:

N-ar fi rau daca, in schimbul banilor necesari, te-ai oferi sa-i ajuti pe partii tai la treburile casnice( datu' cu aspiratoru', sters praful, spalat vasele; daca asc muzica in acest timp o sa vezi ca poate fi chiar distractiv). Probabil ai 16 ani, dar nu stiu daca te poti inca angaja undeva, sa lucrezi cu jumatate de norma...anyway, daca esti ''jmecher/a'', poti jongla cu eleganta cu ''wordurile'' (cuvintele), sa ''cersesti cu un fatau de milog de cersetor pe la bunici, matusi... poate mai pot contribui si ei cu ceva. Sau poate esti si tu un norocos/ o norocoasa si se apropie ziua ta de nastere si vei primi un minunat ''cadau'': aparatul foto.
Alta varianta ar fi aceea de a te imprumuta la colegi, prieteni, dar asta functioneaza dor daca esti de incredere si le returnezi banii inapoi. Sper ca te-am ajutat, iar daca tu crezi ca merit fundita. :*:*:* Iti tin pumnii!

3 răspunsuri:
| IubesteEa a răspuns:

Uite tu vrei acum imediat, de exemplu eu vreau un nou telefon si mi-a venit o idee sa ma duc la colind de pe 18 pana pe 30 si sa strang bani eu fac de la 2 -7 seara colind si strang muulti bani si asa o sa fac si rost de telefon plus cu ajutorul lui tata mai ramane sa mai imi iau ceva happy deci daca vrei acum imprumutate de la prieteni, parinti, rude daca vrei sa mai astepti incearca ca mine mult succes funda!happy

| AsianKiduu a răspuns:

Pai daca vrei sa iti iei din Romania, iti va trebui ceva timp ca sa il cumper pentur ca e in jur de 20-30 de milioane ( lei vechi), dar incearca pe ebay, pe cel nemtesc, ca acolo sunt mai ieftine, si sunt si noi. Eu mi-am luat Canon de acolo si merge perfect, si am dat 350 de euro cand in Romania costa 26 de milioane:|. Si de strans bani, pai vin sarbatoriile, bate aproppoul pe la rude ca vrei sa iti ei pana dupa craciun si ca nu ai bani, poate ai noroc si primesti ceva:)), sau, daca te pricepi la editat poze, ca ma gandesc ca de asta vrei aparat, ca sa faci poze, si na', incearca sa cauti proiecte cu asa ceva, nu primesti foarte mult, dar ajuta, nu mai stiu ce site am gasit eu, si era logat si tatal meu, si am primit o suma destul de buna, dupa 2 saptamani de lucrat, am facut in jur de 90 de dolari.Bine, dar am mai facut si traduceri si chestii in Excel, nu numai poze.Si faceam zi de zi cate 2-3, din care primeam in schimb 3-4 dolari... poate chiar si 2 pe fiecare.
Sau mai poti sa incerci sa iti cumperi de pe net ( sunt destul de ieftine) de pe www.allex.ro/com ( nu stiu exact) si sa faci bijuterii handmade, e foarte usor, iti trebuie doar imaginatie, si un cleste, si poti face bratari si tot felul de chestii pe care sa le vinzi. Eu cu toate astea si cu putin ajutor de la parinti mi-am luat aparatul. A, dar am uitat sa spun ca eu am 13 ani, deci daca esti mai mare, nu stiu ce poti face. Good Luck!:)

| Cornelia89 a răspuns:

De la parinti :d sau te imprumuti la prieteni