| katherine_9164 a întrebat:

vreau sa ma ajutati si pe mine. daca se poate sa imi raspundeti pana maine dimineata va rogpuppy dog eyes. e urgent.imi trebuie pentru maine la fizica sa scriu despre efectele interactiunii si nu am gasit nimic pe net.plsss ajutati-ma puppy dog eyes. Cel mai bun raspuns primeste funda. a si cel care imi zice cat mai multe despre efectele interactiuniibig grin

Răspuns Câştigător
| andrei57 a răspuns:

Buna, uite un filmulet pe youtube http://www.youtube.com/watch?v=y66Ks82gylY, na tanti aia explica ceva mai greoi... Tu trebuie sa reti ca : Actiunea reciproca a doua corpuri se numeste interactiune. Aica doi magneti se pot atrage, iar atractia este reciproca, adica fiecare magnet il atrage pe celalalt.Sau alt exemplu: ciocnirea a doua bile de biliard, amandoua i-si schimba directia, deci actioneaza fiecare asupra celeilalte (reciproc). Cum spunea si doamna din filmulet EFECTELE INTERACTIUNII mecanice pot fi:
-efecte statice (deformare corpurilor) exemplu: deformare unui arc cand agatam de el un corp greu;
-efecte dinamice( deplasarea, sau modificarea vitezei corpurilor):de exemplu cand tragi cu prastia, miscarea pietrei ca urmare a interactiunii cu elasticul. Sper sa iti fi fost de ajutor.

5 răspunsuri:
| Ysha a răspuns:

Efectul dinamic :atunci cand o biectul isi schimba viteza sau directia
efectul static:atunci cand obiectul isi schimba forma si este de doua feluri-plastic :cand nu isi mai revine la forma initiala (obiectul)
-elastic:cand isi revine la forma initiala(obiectul)

| Ysha a răspuns:

Noi asa am scris in caiet

| CainePeVine a răspuns:

Plastice-elastice cauta despre asta ca nu pot sa zic mult ca nu am voie sa iti fac eu referatulwinking, ar mai fi si tranfer de energie cinetica dar asta e de clasa a 7-a depinde in ce clasa esti tu

| katherine_9164 explică:

Sunt clasa a6a...am uitat sa va spun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersi ca ma-ti ajutat nici eu nu am stiut ce sa scriu, ca si GABRYELA