| cotincotin a întrebat:

vreau sa-mi da-ti niste sfaturi.Eu sunt o persoana foarte timida, mi-e foarte greu sa port o conversatie cu cineva, iar in ultimul timp ma simt foarte singura, am momente in care cred ca nu imi voi gasi niciodata un prieten(am 16 ani). imi doresc sa imi schimb comportamentul..sunt foarte indiferenta de tot ce mi se intamplasaddati-mi niste sfaturi... ce ar trebui sa factongue fundabig grin

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Nu are rost sa te stresezi pentru un prieten la varsta ta, ai numai 16 ani, pana la 30 ai timp sa tot stai cu baieti, plus ca de la varsta asta, daca iti gasesti pe cineva, nu numai ca vei pierde o parte frumoasa a copilariei, fiind concentrata numai pe o relatie, dar risti sa suferi de micuta din dragoste, ceea ce nu e tocmai placut!
Da, sunt multe fete, care au prieten de la 13 ani, insa, alea si le vezi plangand pe la colturi toata ziua ca le-a lasat iubire.
BNu trebuie sa te simti singura doar pentru ca nu ai un iubit, iubitii vin singuri, nu trebuie sa ii cauti tu, incearca sa te bucuri de lucrurile pe care le ai acum in viata ta, prieteni, scoala, etc, si sa lasi deoparte neprevazutul.
Atata timp cat ai prieteni langa tine, parintii, etc, care te iubesc, nu trebuie sa te simti singura, incearca sa ai mai multa incredere in tine, sa te simti stapana pe orice situatie, tine capul sus si ai sa vezi ca trece si timiditatea, daca tu nu lupti cu tine, nu o sa reusesti sa treci peste aceasta timiditate!
Bafta.