| cilia6na a întrebat:

Buna! Vreau sa stiu si eu cum sa scap de acest parazit numit,,STRES,,!
nu exista zi in care sa nu ma stresez,am ajuns sa "culeg" șiroaie de par de pe podea din camera,sa nu mai mananc pentru ceva timp,ameteli asa fara motiv si nici sa ma pot bucura de viata si ma simt foarte,foarte rau
Am momente in care daca sunt fixata pe un anumit lucru nu ma mai pot gandi la NIMIC altceva, absolut la nimic, de parca as fi o leguma in afara acelui lucru...mai iau niste medicamente naturiste, lecitina de exemplu
Vitamina D am mai luat, omega 3 si am facut o pauza de l-a luat fier(am deficienta sau cel putin am avut acum 6 luni cand m-am dus sa-mi fac analize) poate e si asta un factor

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa mergi al un medic psihiatru, ca problema ta pare a fi destul de serioasa, si nu-i stres ci depresie severa, anxieatate sau chiar mai avansata.
Suplimentele cu vitamine nu ajuta la nimic, in special in cazul tau, aici fiind nevoie de medicatie serioasa, care sa te echilibreze mental si sa te scoata din starea in care esti.
Sanatate multa!

| Hyperion7 a răspuns:

Singura varianta ar fi sa lucrezi la mentalitatea optimistă și,dacă ești puțin credincioasă,sa te apropii de Dumnezeu, face bine la suflet!
Vitaminele și restul ajuta, dar nu te aștepta să faci mari miracole cu ele.
Eu am fost surprins sa aud de la unii medici că vindecarea e în noi, doctorii doar tratează anumite chestii, ca sa înțelegi cum funcționează gândirea pozitivă și lipsa stresului din viața noastră.
https://www.youtube.com/watch?v=pqjIG4Tsqjk
Poate te ajuta!

| cilia6na explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc mult! imi dau seama ca eu cu mine ar trebui sa lucrez dar inca mi e greu..sa ies din starea mea de confort, chiar daca imi face rau.
O sa incerc sa schimb lucrurile si sa le iau treptat

| Hyperion7 a răspuns (pentru cilia6na):

Orice lucru este greu la inceput,dar cu exercițiu,ajungi unde îți dorești!
Înainte eram un pesimist convins,acum situația sta altfel și asta pentru că am continuat să lucrez la modul de gândire, la mentalitate!
Cum zicea și Confucius "Cel care mută un munte începe întotdeauna prin a îndepărta pietrele mai mici"
Așa că daca vrei rezultate solide, învață să faci cate puțin, dar sigur, decât mult și nesigur!