| anonim_4396 a întrebat:

Buna!love struck Garantat FUNDA! Va rog, ajutati-ma!
Sunt intr-o stare foarte proasta. de cateva zile m-am certat cu niste colege ( 2). nu mi-ar fi dar mai imi erai si fosrte bune pr...
Dc m-am certat cu ele?
Poate va parea egoist. dar nu e. sau cel putin asa cred eu, ramane la aprecierea voastra... Dintreaceste 2 prietene una este venita de un an in clasa noastra ( asta e al doilea an SCOLAR) De al B sa transferat la A. Ea a ramas in relatii bune cu fostii ei colegi dintre care si o fata F.pe care eu nu o suport ( dupa ce am avut o prietenie cu ea de-o vara am observat ce persoana e si am devenir "Rilave") Cu poate cu Mihaela ( asa o cheama pe una din pr cu care m-am certat) mai vb cu F am acceptat pentru ca ele erau prietene mai vechi decat mine.Problema e ca lucrurile s-au rautatit, F a pus o intreaga cls ( 8 A) {eu sunt in 7A)pe mine. am avut probleme mari cu niste pustoaice cam. violente. a trebuit s apelez la directoare pentru a scapa!
De cateva zile e ceva foarte ciudat!
Mihaela vb foarte (chiar extrem) de mult cu F. si lucru asta ma ingrijorat. ( nu suport ca pr mei sa fie pr cu dusmanii. consider a fi un perikol pentru mine ). am observat si ceva foarte ciudat. F sa "linistit' si numai are treaba cu mine. dar o cunosc foarte bine si cred ca iar imi pregateste ceva ( ecam obsedata de mine. anul trrecut saluat dupa toti dobitocii si a ajuns sa stea cu jumate din sc pentru a nimeri baiatul de care imi place sa ma faca geloasarolling on the floor). asa sa revenim la subiect!
Mult timp m-am intrebat ce pune F la cale de e asa de "cumintica". si m-am si prins. se poarta extrem de frumos cu pr mele. lucru care e evident ca nu vine din suflet!
Vorbeste cu toate colegele si pr din cls mea. se pupa cand se intalnesc parca sa-mi faca in ciuda.
In capcana a cazut si Mihaela ( ma rog. era cazuta de mult) dar si Despina. cea dea doua pr a mea ( o cunosc din cls 1)...Acum ele au impresia ca eu sunt rea si ca F este buna!
Faza e ca-si petrec prea mult timp impreuna. in fiecare pauza le vat pe toate 3 vb si razand.
Ma ingrijoreaza. Nu-mi place sa-mi vad pr intelegandu-se asa de bine cu dusmanii.
Cred ac vrea sa ma faca sa sufar, sa le atraga pe toate langa ea si pe mine sa ma lase singura.
Ieri s-a iscat un conflikt in clasa.
Eu cu inca 2 colege contra a alte 5 colege ( printre care si Mihaela si Despina) care ne-am luat la ciondaneala pentru ...aia.
Ele nu inteleg ca fata aia nu e sincera si ca tot ceface fata de ele e fals.
Prezinta un perikol apropierea asat dintre F si M, D.Pt ca ele au fost in casa mea imi stiu familia, secretele. slabiciunile.
Dac ar devenii f bine prietene. iar voi fi umilita de F.
Toti care o urau pe F acum sunt pr cu ea.
Sunt certata cu ele ...si mereu ne aruncam priviri pline de ura si jigniri care mai de care mai rele din cauza lu F.
Precizez ca Despian ( o fata simpla, desteapta si corecta). a ajuns o mica piti. vine la scoala cu unghiile roz aprins, cu parul tapetat. si cu multe figuri. s-a schimbat total!
Voi ce credeti? Ce ar trebui sa fac?

1 răspuns:
| frumusik96 a răspuns:

Eu cred ca acea rivala a ta ti-a "furat "cele mai bune prietene deoarece vrea sa te oftice si sa te lase fara prieteni. Ai mare grija/!
Mihaela si Despina daca te-au cunoscut foarte bine stiu ce fel de persoana esti si isi vor da seama ca rivala ta nu credea intr-o prietenie ci doar le pacalea. Tu fale sa inteleaga cat de rau o sa ajunga din cauza aleia. Eu cred ca nu ai fost egoista si ai facut acest lucru pentru ca tii cu adevarat la acele fete (mihaela si despina )