| anonim_4396 a întrebat:

Bună you
nicotina chiar te scapa de stres? eu vapez uneori cu 3mg nicotina, uneori ma ajuta uneori nu, pentru ca mai mereu sunt stresat din diferite motive

1 răspuns:
| simina001 a răspuns:

Nicotina nu te scapa de stres. Are doar un mic aport prin stimularea eliberarii de dopamina, hormon care controleaza centrii de recompensa si placere de la nivelul creierului. Fizic, stimuleaza si producerea de adrenalina, hormon care produce agitatie, puls accelerat, tahicardie si altele. Fumatul scade nivelul de stres prin actul in sine, faptul ca faci ceva ce iti place si care te relaxeaza.