| Luka8272757765 a întrebat:

Buna ziua, sunt clasa 9a in modulul 2 pe profil mate info.Pot sa ma transfer pe profil economic in mijlocil modulului la un liceu cu medie mai proasta(diferenta de 0.80 de puncte)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile se pot realiza numai la inceput de an scolar si numai dupa ce sustii problele, la materiile de specialitate la care te muti si daca intrunesti toate conditiile de eligibilitate.

| dullcat a răspuns:

Buna.Se poate.Dar intrebarea e, ce te-ai determinat sa iei aceasta decizie? Simti ca nu faci fata la profilul actual? Ai discutat cu parintii daca este aceasta singura solutie?

| Hyperion7 a răspuns:

Nu,nu poți, uite și de ce
"ART. 141

(1) Elevii din invatamantul liceal, din invatamantul profesional si din invatamantul postliceal se pot transfera, pastrand forma de invatamant, cu respectarea urmatoarelor conditii:

a) in cadrul invatamantului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera in timpul anului scolar, in vacantele scolare, daca media lor de admitere este cel putin egala cu media ultimului admis la specializarea la care se solicita transferul, doar in situatii medicale deosebite, pe baza avizului comisiei medicale judetene/a municipiului Bucuresti, acolo unde exista, sau a documentelor medicale justificative si in situatiile exceptionale prevazute la art. 144 alin. (4), in limita efectivelor maxime la clasa, stabilite de lege;"

Sursa:https://www.portalinvatamant.ro/......11300.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Dar trebuie sa ai medie de intrare!