| 女時日水한국어 a întrebat:

BUuuuna! Cum se joaca meseriile >- Tenis de picior?

3 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Ca si tenisul de camp, dar in loc de palete ai voie sa folosesti doar picioarele si capul.
Se poate in doi sau in trei sau in patru si doar o singura data e voie sa cada mingea pe teren.

Citeste despre asta aici:

http://www.soimiibuzau.ro/divizia-de-buzau-stiri.php?id=36

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=12280

| Biskuit3 a răspuns:

Cam greu de explicat.

| CosminFratila a răspuns:

Azi mi-am adus si eu aminte de jocul asta si cautam cum se juca, dar nu prea am gasit raspunsuri si am zis ca scriu aici pentru cei care mai cauta pe viitor :)
Reguli:
-- jocul se joaca numai cu piciorul si capul;
-- de preferat sa fie jucat in minim 5 persoane, minim o persoana sa fie in asteptare, pe care o/le numim Somer/i "S";
-- un patrat mare se imparte in 4 patrate mici;
-- fiecare patrat mic reprezinta o meserie (ex: Muncitor "M", Inginer "I", Director "D", Parlamentar "P" >) intr-o ordine de la amarat la puternic;
Noi stabileam ordinea in functie de cate duble, tinut mingea pe picior, face fiecare jucator in parte. https://www.youtube.com/watch?v=BEcpRfM2jgQ
| M | I |
| P | D |
-- la inceput M serveste pentru D, se poate servi cu piciorul sau cu mana (serva se face in diagonala, eu asa stiu);
-- daca mingea atinge solul si e out, in exteriorul perimetrului, cel care a atins ultimul mingea pierde o pozitie iar cel de sub el castiga o pozitie;
Ex: I da out => I devine M si M devine I sau P da out => P devine D si D devine P
-- daca M da out atunci el iese din joc si este inlocuit cu S.